Güzelmansur’dan şaşırtan hesap!

Yayınlanma Zamanı : 22 Mart 2021 Saat: 14:33

Güzelmansur’dan şaşırtan hesap!

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan illere göre haftalık yüz bindeki vaka sayısında, Hatay’daki Suriyeli nüfusun hesaba katılmadığını belirterek, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

İllerin haftalık vaka sayısında Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) verilerinin esas alındığına dikkat çeken CHP’li Güzelmansur, Hatay’da 500 bin Suriyeli nüfusun görmezden gelindiğini söyledi.

Konuyla ilgili soru önergesi veren Güzelmansur, bu durumun yoğun Suriyeli nüfusun yaşadığı iller açısından bir çarpıklık oluşturduğunu belirterek, “Örneğin 6-12 Mart haftası için açıklanan verilerde Hatay’ın 100 binde vaka sayısının 69,43 olduğu belirtilmektedir. Bu veride Hatay nüfusu 1,6 milyon olarak esas alınmıştır. Oysa Hatay nüfusu Suriyelilerle birlikte 2,1 milyondan fazladır. Var olan gerçekliğe göre yani 2,1 milyonluk nüfusa göre hesap yapılsaydı Hatay’da haftalık vaka sayısı (100 binde) 54,85 çıkardı” dedi.

COVİD OLAN SURİYELİLER GÜNLÜK VAKA SAYISINDA YER ALMIYOR MU?

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’ya “Hatay’da yaşayan ve Kovid-19 pozitif olan Suriyeliler vaka sayısında yer alıyor mu? Yer alıyorsa nüfus sayısında da hesaba katılması gerekmez mi?” diye soran Güzelmansur’un önergesinde yer alan diğer sorular şöyle, “

– İllere göre haftalık vaka sayısı hesaplamalarında, Hatay’daki 500 bin Suriyeli nüfus neden yok sayılmaktadır?

– Suriyelilerin vaka sayısına dâhil edilip nüfus hesabında göz ardı edilmesi, Hatay’da ve Suriyelilerin yaşadığı diğer illerde haftalık vaka sayısının (100 binde) yüksek çıkmasına neden olmaktadır. Suriyelilerin yaşamadığı iller için böyle bir durum yoktur. Bu yanlışlığa neden izin verilmektedir?”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"