AB Delegasyon Başkanı’ndan Suriye mesajı!

Yayınlanma Zamanı : 18 Mart 2021 Saat: 14:26

AB Delegasyon Başkanı’ndan Suriye mesajı!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Suriye krizi için AB ile Türkiye arasında yürütülen iş birliğinin 5. yıl dönümünde Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer Landrut ve beraberindeki heyeti ağırladı.

Hatay’da yaşayan Suriyeli vatandaşların durumu ve bölgedeki gelişmelerin ele alındığı buluşmada Başkan Savaş, AB’nin çalışmalarını sahada görmek için Hatay’a gelen heyete, resmi rakamlara göre 436 bin Suriyeli vatandaşın Hatay’da yaşadığını söyledi.

Yaklaşık 500 bin Suriyeli’nin şehrimizde yaşıyor olmasının sosyal, ekonomik ve psikolojik olumsuzluklar yarattığına da vurgu yapan Başkan Savaş, “ Ancak yine de Hatay halkı ekmeğini 10 yıldır barış içinde misafirleriyle paylaşıyor. Maalesef ülkeler, esas büyük kanayan yarayı görmeyip ciltteki küçük yarayı pansuman ediyor. Hâlbuki hastanın ana damarı patlak. Büyük yaranın pansuman edilmesi gerekiyor. Suriye’de insanlarla birlikte insanlık da ölüyor. Bütün ülkelerin bu konuya bakışı insani temelde olmalı. Biz bu işe böyle bakıyoruz. Acı ama gerçek reçete budur. AB ülkelerinin yaptığı yardımlar için teşekkür ediyorum ama, dünya bu soruna köklü çözümler bulmalı” diyerek, doktor kimliği ile reçeteyi açıkladı.

Landrut, “Mevcut durum devam edecek gibi görünüyor”

Hatay’da bulunmaktan memnuniyet ve onur duyduğunu belirten Büyükelçi Landrut da, 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde şehitlerimizi saygıyla andığını belirtti.

Türkiye’nin dünyadaki en büyük mülteci nüfusa ev sahipliği yaptığını söyleyen Landrut, “AB ile Türkiye arasındaki iş birliği birçok yaşamın kurtulmasını sağladı. Projelerimizle sığınmacıların eğitim, sağlık, barınma, geçinme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyoruz. Bu çerçevede Türk hükümetini, belediyeleri, ilgili kurum ve kişileri çabalarından ötürü takdir ediyorum. Suriye sorununu diplomatik yollarla çözmek istiyoruz. Eğer bunu başarabilirsek ülkesinden kaçan Suriyeliler ülkelerine onurlu, güvenli ve gönüllü olarak dönebilir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"