Hatay’ın hayat kurtaran timi işbaşında

Yayınlanma Zamanı : 17 Mart 2021 Saat: 16:30

Hatay’ın hayat kurtaran timi işbaşında

Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mahir Çiçek, Hatay’ın 15 ilçesine hizmet veren Su Altı ve Su Üstü Arama Kurtarma Ekibi’ne ihbarların 112 çağrı merkezine yapılabileceğini açıkladı.

TRT Çukurova Radyosu’nda donanımlı 6 kişiden oluşan ekip hakkında bilgiler veren Çiçek, ekibinin her türlü doğal afet; sel, baraj, nehir ve göletlerde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı görev yapabileceğini söyledi.

Çiçek, “Ekibimiz ilimiz sınırları içindeki göl, nehir, yapay ve doğal tüm iç sularda meydana gelen kazalarda, hayati tehlikeye maruz kalan şahıs ve araçları kurtarmak için oluşturuldu. İlimizin yaklaşık 186 km deniz kıyı şeridinin olması; Asi Nehri başta olmak üzere birçok nehir, gölet, sulama barajı ve kanalına sahip olduğu düşünüldüğünde bu ekibin kurulmasının ne kadar önemli olduğu görülmektedir. 21. yüzyıl deprem, sel ve ona benzer doğal afetlerin de peşini bırakmadığı bir yüzyıl oldu. Ekibimizi kurarken var olan durumları değerlendirdik. Küresel iklim değişikliğini de dikkate alarak arama kurtarma faaliyetlerinin etkin hale getirilmesini tasarladık. Zaman zaman aşırı yağışlar, taşkınlar ve seller maalesef meydana geliyor. Bu taşkın ve buna benzer olumsuz durumlarda bizim bir ekibe ihtiyacımız vardı. Bu doğrultuda belediyemiz bünyesinde ve diğer kamu kurum ve kuruluşları ile birlikte gereken yardım ve desteği sağlıyoruz” dedi.

Yeni kurulan ekibin henüz bir vakaya müdahale ettiğini söyleyen Çiçek, “Vatandaşlarımız, herhangi bir olay veya olumsuz durum için 112 Acil Çağrı Merkezi’ni aradığı zaman vakanın durumu saniyeler içinde sistemimize düşüyor. Ve biz hemen vaka yerine intikal ediyoruz. Şimdiye kadar sadece denizde kaybolan bir vatandaşımız için ihbar geldi. Biz de sahil güvenlik ekibimiz ile birlikte arama çalışması gerçekleştirdik. Şimdiye kadar başka bir vaka olmadı. Bu anlamda bu önemli ekibin kurulmasında emeği geçen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş’a teşekkür ederim” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"