İTSO’da pandemi ve ekonomi dengesi

Yayınlanma Zamanı : 26 Şubat 2021 Saat: 12:18

İTSO’da pandemi ve ekonomi dengesi

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası(İTSO) Şubat ayı meclis toplantısı, koronavirüs tedbirleri dikkate alınarak, video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi. İTSO Meclis Başkan yardımcısı ve Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Tuncay Paşaoğlu başkanlığında gerçekleşen toplantıda, ülke ve bölge ekonomisi ile pandemi süreci görüşüldü.

İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, yaklaşık 1 senedir en önemli gündemi pandeminin oluşturduğunu belirterek, “Sağlık sisteminde yaşanan güçlükler ve sosyal yaşantının sekteye uğraması derken, ekonomideki etkileri de yakından takip ediyoruz. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre; 2020 yılında ülkemizden 169,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilirken, yılın aynı döneminde 219,4 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirilmiştir. Bir önceki yıla göre ihracat miktarı %6,3 oranında azalırken, ithalat miktarı ise %4,3 oranında artış göstermiştir. 2020 yılında ülkemizin dış ticaret hacmi 389 milyar dolar olurken, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise %77,2 civarında gerçekleşmiştir” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu’ndan alınan verilere göre, Hatay özelindeki dış ticaret rakamlarından bahseden Yılmaz, “Hataylı firmalar tarafından 2020 yılında Hatay’dan 3,73 Milyar dolarlık ithalat yapılırken,/ yılın aynı döneminde ise ilimizden 2,66 Milyar dolarlık ihracat gerçekleştiği görülmektedir. Bu veriler değerlendirildiğinde Hatay ülke genelinde, en fazla ithalat yapan 7. İl olurken, en fazla ihracat yapan 10. İl konumundadır. Her ne kadar, bir önceki yıla göre dış ticaret rakamlarında düşüş gözlense de Hatay, dış ticarette ilk 10 il içerisindeki yerini korumuştur. Umuyoruz ki turizm, havacılık ve hizmet sektörleri başta olmak üzere, hemen hemen tüm iş kollarımızın olumsuz etkilendiği pandemi sürecinin sona ermesiyle, rakamlarımız yeniden yükselişe geçecektir” dedi.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül tarafından kaleme alınan HEPİTALİZM adlı kitaptan bahseden Başkan Yılmaz, kitaptan elde edilecek tüm gelirin mikrokredi desteği kapsamında gelir düzeyi düşük kadınların kullanımına sunulacağını belirterek, “Türkiye Grameen Mikrofinans Programı kapsamında, dar gelirli kadınların ekonomik hayata dâhil olmaları için sağlanan ve küçük bir sermaye olan mikrokredi desteğinde kullanılması amacıyla, Hepitalizm kitabından elde edilecek tüm gelir, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı’na bağışlamıştır. Bizler de bu amaç doğrultusunda, “Hepitalizm” kitabını siz kıymetli meclis üyelerimiz adına satın alarak, ihtiyaç sahibi kadınlarımıza odamız ve sizler adına katkı sağlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi

İTSO Şubat Ayı Meclis toplantısı sonrası Kurucular Kurulu Toplantısı ile İTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı Kurucular Kurulu Toplantısı gerçekleşti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"