Evde verimli çalışma önerileri

Yayınlanma Zamanı : 24 Şubat 2021 Saat: 15:02

Evde verimli çalışma önerileri

Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nilay Kılıç Çınar, pandemi döneminde evde çalışanlar için önemli önerilerde bulundu. Sürekli hareketsiz çalışmanın, kaslarda yorgunluğa ve dolaşım sorunlarına yol açacağına dikkat çeken Çınar, çalışırken verilecek kısa molalarla bu rahatsızlıkların önüne geçilebileceğini söyledi.

Mass Image Compressor Compressed this image. https://sourceforge.net/projects/icompress/ with Quality:80

“Online çalışmak hayatımızın bir parçası oldu”

Pandemi ile birlikte online çalışmanın hayatımızın bir parçası olduğunu belirten Çınar, “Masa başı çalışan kişilerin en önemli sorunlarından biri, hareketsizliktir. Gün içinde sabit durup, yeterince hareket etmemek, çeşitli sağlık sorunlarına sebep olabilir. Uygun olmayan bir koltuk seçimi, monitör, fare ve klavyenin doğru olmayan yerleşimi, bel ve sırt desteği olmadan bilgisayar başında uzun süreli zaman geçirmek kas iskelet sisteminizde bazı rahatsızlıklar oluşturabilir. Masa başı çalışanların karşılaştıkları en önemli sorun bel, sırt, boyun ağrılarıdır. Bunların yanı sıra parmak ve el bileklerinde ağrı, yanma, uyuşma, karıncalanma, kas gerginliği, kramp gibi şikâyetler de gelişebilir. Bu sebeple çalışırken sabit kalma süresi, yarım saati geçmemelidir. Bel ve sırt bölgesini destekleyen bir sandalye/koltuk tercih edilmelidir. Bilgisayar monitörü, tam göz hizasında veya hafif altında olmalıdır. Bilekler dirsek hizasından hafif aşağıda olmalı, bileklerin aşırı bükülmesinden kaçınılmalıdır.  Dik oturulmalı, sırt eğilmemelidir. Oturduğunuzda, ayaklarınız yere tam basacak şekilde olmalı, bacaklar masa altında rahatça hareket etmelidir. Ayaklar yere tam basmıyorsa, ayakaltına yükseltici konması faydalı olacaktır. Kısa molalar, evde yapılabilecek egzersizler de, oluşabilecek rahatsızlıkların önlenmesinde önemli rol oynar” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"