Zeytinyağı tesislerine, 2 Fazlı Üretime Geçiş zorunluluğu!

Yayınlanma Zamanı : 22 Şubat 2021 Saat: 14:07

Zeytinyağı tesislerine, 2 Fazlı Üretime Geçiş zorunluluğu!

Hatay Valiliği Mahalli Çevre Kurulu, il genelindeki zeytinyağı işleme tesislerinin çalışma şekilleri, pirina kullanımı ve 2021 yılı tıbbi atık bertaraf ücretinin belirlenmesi amacıyla Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu başkanlığında toplandı.

İl genelinde mevcut 103 adet zeytinyağı işleme tesisi bulunduğunu ve bunlardan 46 adedinin iki fazlı, 57 adedinin de üç fazlı olarak hizmet verdiğini belirten kurul, 2020 yılı içerisinde Alo 181, CİMER, BİMER ve kolluk kuvvetlerinden Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne çoğu üç fazlı çalışan zeytinyağı işletmelerinden kaynaklanan yaklaşık 200’e yakın şikâyet aldıklarını açıkladı.

Mevcut üç fazlı çalışan zeytinyağı işletmelerinin çevre kirliliğinin önüne geçebilmeleri için 31 Ekim 2021 tarihine kadar iki fazlı sisteme geçmelerine oybirliğiyle karar veren kurul, zeytinyağı imalatı yapan işletmelerde sıkım işleminden sonra oluşan prinanın yakıt olarak kullanılabilmesi için işletmelerin  kullanılan prinanın özelliklerini analiz sertifikası ile belgelemek zorunda olduğunu, gerekli hallerde valilik yetkililerince analiz yapılabileceği ve yaptırabileceğini, lisans uygunluk izin belgesi alınmadan ısınma amaçlı ve sanayi amaçlı pirina odunu imalatının yapılamayacağına, üretimden kaynaklı pirinanın koku ve çevre kirliliğine mahal vermemesi için sezon bitimi ile birlikte 30 gün içerisinde lisanslı atık bertaraf tesislerine gönderilmesini kararlaştırdı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"