Hatay Tabip Odası’ndan Bakan Koca’ya davet!

Yayınlanma Zamanı : 16 Şubat 2021 Saat: 17:37

Hatay Tabip Odası’ndan Bakan Koca’ya davet!

Hatay Tabip Odası, gerek kendilerinin, gerek TÜRK Tabipler Birliği(TTB)’nin Covid-19 salgını ile ilgili uyarılarının Sağlık Bakanlığı tarafından görmezden gelindiğine dikkat çekerek, aynı sıkıntıların şimdi de ‘Aşıla’ yönteminde meydana geldiğini ifade etti. Covid-19 aşılaması için zorunlu kullanılmak üzere tasarlanan AŞILA programı ile randevu sisteminin çöktüğüne ve aşı sıkıntısı yaşandığına dikkat çeken Hatay Tabip Odası, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’yı sorunları görmesi için aile hekimliklerinde bir gün çalışmaya davet etti.

‘AŞILA’ sistemi, 182 Randevu sistemi ve MHRS sistemi çöktü”

‘Aşıla’ ile ilgili bakanlığın yanlış uygulamaları sonucu yaşadıkları sorunları anlatan Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu, “Covid 19 salgını ülkemizde birinci yılını tamamlamak üzere. İlimizde artan vaka sayısı, vefat eden insan sayısı ve 15-21 günlük kapanma ile ilgili bütün kaygılarımızda ne kadar haklı olduğumuz salgın ilerledikçe daha iyi fark edildi. Şimdi de, Aile Sağlığı Merkezleri’nde (ASM) bir kaos yaşanmaktadır. ‘AŞILA’ sistemi, 182 Randevu sistemi ve MHRS sistemi çökmüştür. Sıra sağlık kurumlarını tamamen ÇÖKERTMEYE mi gelmiştir? Sağlık Bakanlığı hafta sonu Aile Sağlığı Merkezlerine beş dakikada bir aşı uygulanması için randevu açtı. Hangi bilimsel ölçütlerle bu karar alındı bilmiyoruz ama sonuç olarak hasta ile sağlık çalışanları karşı karşıya getirilmek istenmektedir. ASM’lerdeki fiziksel alt yapı, personel eksikliği, aşı uygulama yerlerinde aşı sonrası takip için bekleme alanları göz ardı edilerek hastalığın bulaşma riski arttırılmaktadır. Birinci basamağın asli ve ilk sıradaki görevi koruyucu sağlık hizmetleridir. Bizler de bu görevlerimizi layıkıyla yapmak istiyoruz. Aile Sağlığı Merkezleri’nin aşılamaya başladığının söylendiği ilk günden itibaren aşı sıkıntısı çekmekteyiz. Sağlık Müdürlüklerinin görevi aşıyı getirmek, ASM’lerin görevi ise aşıyı yapmaktır. Aşıların düzenli olarak ASM’lerine getirilmesi gerekmektedir. Fakat onlarca randevumuz olmasına rağmen bizlere aşı olmadığı söylenmektedir. Basın yoluyla ASM’lerinden randevu alın denilmekte iken bizlerde tek doz bile aşı bulunmamaktadır. Haftaya öğretmenlerin aşılanmasının başlayacağı duyurulurken böyle bir plansızlık aşılamayı daha çok sekteye uğratmaktadır.  ASM’lerinde poliklinik, bebek, çocuk ve gebe aşıları, gebe izlemleri ve diğer çalışmalar devam etmektedir. Hastaların randevu alıp aşılarını yaptıramadan dönmeleri hem aşırı kalabalığa hem de vatandaşların mağduriyetine neden olmaktadır. Bu şekilde aşı olmaya gelenlerin aşıya ulaşmadan virüs bulaşma riskinin artacağının farkında mısınız? Sağlık Bakanlığı’nı gerçekleri görerek, akla, mantığa ve bilime dayalı programları sahaya danışarak yapmaya çağırıyoruz. Sağlık Bakanı’nı sorunları görmesi için bir günlüğüne yaşadığımız koşullarda Aile Sağlığı Merkezi’nde çalışmaya davet ediyoruz” açıklamasında bulundu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"