Parkomat İşletilmesi belediye devredilmedi!

Yayınlanma Zamanı : 09 Şubat 2021 Saat: 19:45

Parkomat İşletilmesi belediye devredilmedi!

İskenderun Belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin pandemi dolayısıyla parkomat (parklanma) uygulamasını durdurduğunu açıklamasının ardından yaşanan yetki karmaşası ile ilgili açıklama yaptı.  HBB’nin TKN Müh. Yapı. İnş. Demir Çelik Nak. San. Ltd. Şti. ile imzaladığı “Parkomat alanının işletme hakkının kiralanması” işine ait sözleşme kapsamında ilçedeki belli alanlarda park ücretleri toplanmaya devam edildiği belirtilen açıklamada, işletme hakkının İskenderun Beleidyesi’ne devredilmediği, otopark ücreti toplama faaliyetinin İskenderun Belediyesi adına yapıldığı iddialarının da tamamen asılsız ve hukuki dayanaktan yoksun olduğuna vurgu yapıldı.

İskenderun Belediyesi’nden yapılan kamuoyu açıklaması şöyle, “5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi kanunundaki yetkiye istinaden 27 Mayıs 2016 tarihinde; TKN Müh. Yapı. İnş. Demir Çelik Nak. San. Ltd. Şti. ile 27.05.2016 tarihinde imzalanan “ Parkomat alanının işletme hakkının kiralanması” işine ait sözleşme kapsamında ilçemizdeki belli alanlarda park ücreti toplanması işi gerçekleştirilmektedir.

Ancak, son dönemlerde bazı yazılı, görsel ve sosyal medya mecralarında dile getirildiği şekilde söz konusu şirketin otopark ücreti toplama faaliyetinin İskenderun Belediyesi adına yapıldığı iddiaları tamamen mesnetsiz olup hukuki dayanaktan yoksundur.

Söz konusu sözleşme Hatay Büyükşehir Belediyesi ile bahsi geçen firma arasında olup, 24.12.2020 tarihli 7261 sayılı “Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” kapsamında hiçbir Gerçek veya Tüzel kişiye İskenderun ilçemiz sınırlarında ‘Parkomat İşletilmesi” hakkı Belediyemizce devredilmemiştir.

Bilindiği üzere; durak yerleri ile karayolu, yol, cadde, sokak, meydan ve benzeri yerler üzerinde araç park yerlerinin işletilmesinden veya kiraya verilmesinden elde edilen gelirlerin %50’sinin, İlçe Belediyelerine nüfuslarına göre dağıtılması gerekmektedir. Ancak Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından Belediyemize aktarılması gereken otopark gelirlerine ilişkin payların, Hatay Büyükşehir Belediyesinden talep edildiği halde uzunca bir süredir aktarılmadığı hususunu da kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"