Lütfü Savaş, serbest bölgede ısrarlı

Yayınlanma Zamanı : 09 Şubat 2021 Saat: 19:21

Lütfü Savaş, serbest bölgede ısrarlı

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun’un serbest bölge ilan edilmesi için bütün şartların müsait olduğunu söyledi. İskenderun’un serbest bölge ilan edilmesinin daha fazla yatırım, daha fazla üretim, daha fazla iş imkanı sağlayacağını ve Hatay’ı önemli ölçüde rahatlatacağını ifade eden Başkan Savaş, HADO’nun da bayrağımızı Akdeniz’de dalgalandırmasının şehrin tanınırlığına, turizm ve ticaretine daha çok katkı sunacağını ifade etti.

İskenderun’un serbest bölge ilan edilmesi, HADO ve EXPO’nun Hatay’a katacağı katkılardan bahseden Başkan Lütfü Savaş, “İskenderun’un serbest bölge izni çıkmış ve kanunlaştırılmış, hatta Resmi Gazete’de yayınlanmış ama 1956’dan beri Hatay ve İskenderun’a serbest bölge kurulmamış. Şu anda 19 serbest bölge var. En yakınımızda Mersin’de serbest bölge var. Aslına bakarsınız serbest bölgeyi hak eden Hatay var. Hatay’dan özellikle Mardin’den gidip Irak’tan geçtiğiniz zaman Basra Körfezi’ndeki 6 ülkeye rahat rahat ticaret yapabilirsiniz. 800 km. uzaklıkta Türkmen kardeşlerimize rahat rahat ulaşabilirsiniz. Suriye kapısı kapanmadan Hatay’dan 250 tır gidiyordu Suriye üzerinden Ortadoğu’ya, Basra Körfezi’ne. Şuanda sıfır. Biz sadece 25 günde bir Ro-Ro seferi ile 2400 km. 100 tırlık meyve sebze veya herhangi bir mamul götürüyoruz. Böyle olunca müthiş ticaret hacmimiz düşmüş durumda. Biz özellikle EXPO ve gastronomi ile ilin tanınırlık, ticaret ve turizme büyük katkı sağlamayı hedefliyoruz. Stratejik olarak Akdeniz’de de bayrağımızın dalgalanması lazım. Bunun için HADO ile Beyrut, KKTC, Mersin’e seferler düzenleyeceğiz. Önce insan taşıyacağız, daha sonra araç ve konteyner taşımayı hedefliyoruz. Hatay’ı ticaretin merkezi yapmak istiyoruz” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"