Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en kolay yolu

Yayınlanma Zamanı : 02 Şubat 2021 Saat: 11:01

Bağışıklık sistemini güçlendirmenin en kolay yolu

İskenderun Gelişim Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Nilay Kılıç Çınar, koronavirüs salgınının hızlı gelişen ve solunum yetmezliğiyle ilerleyen bulaşıcı bir hastalık olduğunu belirterek, bu hastalığı yenmede bağışıklık sistemini güçlü tutmanın önemine değindi. Güçlü bağışıklık için evde yapılabilecek bazı basit önerilerde bulunan Çınar, hareketli yaşamın da önemine değindi.

 “Koronavirüsü atlattıysanız, fizik tedavi desteği alabilirsiniz”

Uzm. Dr. Nilay Kılıç Çınar, koronavirüsü atlatan bazı kişilerin, kalıcı solunum sıkıntısı yaşayabileceğini belirterek, “Odaları sık sık iyi havalandırın ve temizliğe dikkat edin. Burnunuzdan nefes alın. Burun içindeki tüyler ve iç duvardaki zarlar içinize çektiğiniz havayı nemlendirir. Solunum egzersizleri, diyaframla ilgili farkındalığınızı artırır. Gün içinde pek çok kez derin solunum egzersizleri yapabilirsiniz. Hava şartları uygun oldukça dış mekânlarda veya ev içinde pencereler açıkken yürüyüş yapın. Bu yürüyüşler sırasında, diğer kişilerle mesafenizi korumaya özen gösterin. Hastalığı geçirdikten sonra akciğerlerinizin etkilenmesi nedeni ile kalıcı solunum sıkıntınız olursa, toplumsal izolasyon süreci bittikten sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniklerine başvurunuz” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"