Mide ağrısı ve karın şişkinliğine de dikkat!

Yayınlanma Zamanı : 19 Ocak 2021 Saat: 10:26

Mide ağrısı ve karın şişkinliğine de dikkat!

İskenderun Palmiye Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Şerif Yılmaz, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs hastalığının mide ve bağırsak hastalıklarını olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Koronavirüsün, vücuttaki birçok sisteme zarar verdiğini ifade eden Prof. Dr. Şerif Yılmaz, özellikle son birkaç günde geçmeyen mide ağrıları için kontrol muayenesinin önemli olduğunu belirtti.

Mide ağrıları, bulantı, karın şişkinliği ve İSHAL tanımlanan hastalarda da koronavirüs görüldüğünü ifade eden Yılmaz, “Koronavirüs hastalığı (COVID-19), yaklaşık bir yıldır tüm dünyanın ana sağlık sorunu olmayı sürdürmektedir. Son derece bulaşıcı olan bu viral hastalık, her geçen gün ölümlere sebep olmaktadır. Hastalıkta temel şikâyetler; halsizlik, boğaz ağrısı, eklem ağrıları, nefes darlığı ve öksürüktür. Bu ana şikâyetler yanında, birçok olgu farklı klinik tablolarla karşımıza gelmektedir. Gastroenteroloji polikliniği hizmeti verdiğim ortamda, MİDE ağrıları ve bulantı, karın şişkinliği ve İSHAL tanımlayan hastalarda azımsanmayacak oranlarda koronavirüs tanısı koymaktayım. Bu konuda şikâyet tanımlamalarına dikkat etmek önemlidir. Son birkaç gündür (yeni) başlayan her tür dispeptik şikâyette, endoskopik işlem yapmadan önce ilgili kan testleri ve örnekler alınmalı, hastalık tanısı ekarte edildikten sonra ilerlenmelidir. Bu farkındalık dikkate alınmalıdır. Gereksiz tedavi ve tanı da, gecikmelere yol açmamak esastır. Aşının ülkemizde pratik olarak uygulanmaya başlamasının, hastalıkla mücadelede çok önemli bir adım olduğunu belirtmeliyim” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"