COVİD-19’a karşı D vitamini!

Yayınlanma Zamanı : 18 Ocak 2021 Saat: 14:01

COVİD-19’a karşı D vitamini!

İskenderun Gelişim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevcan Dablan, özellikle Pandemi döneminde bebek ve çocukların doktor kontrolünde D Vitamini takviyesi alması gerektiğini söyledi. D Vitamini eksikliğinin açacağı rahatsızlıklara dikkat çeken Dablan, önemli D vitamini kaynaklarını da hatırlattı.

D Vitamini Eksikliği Risk Faktörleri

D Vitamini eksikliğinin nedenleri hakkında bilgi veren Uzm. Dr. Sevcan Dablan, “Pandemiden dolayı; okulların tatil olması ve çocukların evde vakit geçirmesi nedeniyle, D Vitamini eksikliği çocuklarda daha sık saptanmaya başladı. D Vitamini, yediğimiz yiyeceklerdeki kalsiyumun, vücudumuzun yararlanmasını sağlayan vitamindir. Çocukların sağlıklı büyümeleri, özellikle genetik boya ulaşmaları için gereklidir. D Vitamini eksikliğiyle; kas güçsüzlüğü, bacak ağrıları, büyüme geriliği, diş çıkarmada gecikme, bıngıldağın geç kapanması, huzursuzluk, uykusuzluk, aşırı terleme, tekrarlayan üst solunum yolu enfeksiyonu, ağır yetmezliklerde kemiklerde kırılma, kalp yetmezliği görülebilir. D Vitamini eksikliği; koyu tenli olanlarda, erken doğanlarda, güneşe çıkmayanlarda, hava kirliliğinde, pandemiden dolayı zamanını evde geçiren çocuklarda daha sık görülmektedir” dedi.

D Vitaminiyle Çocuğunuzun Direncini Arttırın

Bebek ve çocukların, mutlaka D Vitamini desteği almaları gerektiğini ifade eden Uzm. Dr. Dablan, “En önemli D Vitamini kaynağımız güneştir. Ayrıca; karaciğer, süt ve süt ürünleri, yumurta sarısı, balık (somon) önemli D Vitamini kaynaklarıdır. D Vitamini eksikliğini saptamak için kan testleri yapılır. Eksikliğe göre de D vitamini dozu ayarlanır” açıklamasında bulundu

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"