Hatay, Guinness’e hazırlanıyor!

Yayınlanma Zamanı : 17 Ocak 2021 Saat: 10:30

Hatay, Guinness’e hazırlanıyor!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 10 Aralık tarihine ötelenen EXPO’2021 için hazırlanan 2 fuar alanın ilkbahar itibariyle birçok organizasyona ev sahipliği yapacağını söyledi. Antakya –  Defne ve İskenderun – Arsuz bölgeleri olmak üzere iki farklı bölgede inşa süreci devam eden alanlarda EXPO öncesi çeşitli fuarlar ve büyük organizasyonlar düzenleneceğini belirten Başkan Savaş, Hatay’ı festivaller şehri yapacaklarını ifade etti.

EXPO’yu Hatay’da nefes almış 13 ayrı medeniyeti temsil eden Medeniyetler Bahçesi temasıyla gerçekleştireceklerini anımsatan Savaş, “Antakya bölgesindeki alanımızda arkeopark olacak. Kazı çalışmaları sırasında bulduğumuz ve 5. yüzyıla ait olan düşünülen şapeli sergileyeceğiz. 13 medeniyeti tasvir eden bir mozaik yapıyoruz. Bu mozaik bittiğinde Dünya Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek. Tıbbı aromatik bitkilerin olduğu bir müzemiz olacak. 5 bin kişilik amfi tiyatro yapıyoruz. Burada her türlü eğlence, sanat ve kültür organizasyonları yapılabilecek. Organik tarımın yapılabileceği dikey tarım alanları yer alacak. Burada yetişen ürünler gastronomi sokaklarındaki restoranlarda pişecek. UNESCO tarafından Gastronomi Şehirleri Expo’da kendi ülkelerinin mutfak kültürlerini tanıtacak. Expo alanlarımız sadece 6 aylık değil ömürlük olacak. Biz bu yıl ilkbaharın sonlarından itibaren bu alanlarda birçok büyük organizasyonlar yapacağız. Fuarlar ve aynı zamanda Hatay ile ilgili birçok gösteriler yapacağız. Bu iki alan bundan sonraki süreç içerisinde de sadece 6 ay açılıp kapanan bir yer olmayacak. Bu alanlarla Hatay’ı festivaller şehrine çevireceğiz” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"