HBB, Orman yangınlarına karşı ‘gönüllü’ ekip kurdu!

Yayınlanma Zamanı : 12 Ocak 2021 Saat: 15:57

HBB, Orman yangınlarına karşı ‘gönüllü’ ekip kurdu!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’ın kırsal ve ormanlık bölgelerinde çıkabilecek yangınlara ilk müdahalenin yapılması, yangının büyümeden engellenmesi ile olası can ve mal kayıplarının önüne geçilebilmesi maksadıyla oluşturulan Gönüllü İtfaiyeciler ile bir araya geldi. Kırsal ve ormanlık alanlarında çıkabilecek yangınlara ilk müdahaleyi yapmak amacıyla 3 aylık kursu başarıyla tamamlayan gönüllü itfaiyeciler ve itfaiyecilerin ikamet ettiği mahallelerin muhtarlarıyla bir araya gelen Başkan Savaş, gönüllü itfaiyecilerin Arsuz’da Işıklı, Belen’de Kömürçukuru, Antakya’da Yaylacık, Samandağ’da Seldiren, Altınözü’nde Karbeyaz ve Hacıpaşa, Reyhanlı’da ise Beşaslan mevkilerindeki toplam 7 istasyonda görev alacaklarını söyledi.

Hatay için oldukça önemli bir projeye imza attıklarını ve projenin yangınlara ilk müdahale süresini 3-6 dakikaya indireceğini ifade eden Lütfü Savaş, “Geçtiğimiz yıl maalesef çok önemli üç tane yangınla karşı karşıya kaldık. 2020 yılında sadece pandemi ile mücadele etmedik. Hem yangınlarla hem de ekonomik sıkıntılarla mücadele ettik” dedi.

HBB’nin yangın istasyonlarına uzak bölgelerdeki 18-49 yaş arası vatandaşların gönüllü olarak 3 aylık kurs gördüğünü ifade eden Savaş, “Amacımız; istasyonlarımıza uzak olan ve yangın çıkma ihtimali yüksek olan mevkilerde römorklarımızı ve gönüllü itfaiyecilerimizi hazır tutmaktır. Yangına müdahale süresini 20-30 dakikadan 3-6 dakika seviyesine çekmeyi amaçladığımız bir sistem bu. Bugün onu başlatmanın onuru içerisindeyiz. Hem muhtarlarımıza hem de gönüllü itfaiyecilerimize teşekkür ederim. Bu çalışmayı Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kurumu hazırladı ve şuandan itibaren de yürürlüğe girmiş bulunmakta. Bu yapmış olduğumuz gönüllü itfaiyecilik bundan sonra da çoğalarak devam edecek” dedi.

Başkan Savaş, gönüllü itfaiyecilere katılım belgesi takdim ederek, çalışmalarında kolaylıklar diledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"