Hüseyin Yayman, Hatay’ın ‘Can Suyu’ oldu

Yayınlanma Zamanı : 11 Ocak 2021 Saat: 13:40

Hüseyin Yayman, Hatay’ın ‘Can Suyu’ oldu

AK Parti Hatay Milletvekili ve TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, Hatay çiftçisinin can damarları olacak Hatay’ın GAP’ı olarak değerlendirilen projedeki tünellerde incelemelerde bulundu.

Milletvekili Yayman, DSİ Adana Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, AK Parti
Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Kırıkhan Kaymakamı Mahmut Arslanhan, Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, İlçe Başkanı Ömer Erdal Çelik, Kırıkhan, Kumlu, Reyhanlı, Belen, Defne ziraat odası başkanları ve çiftçilerin katılımıyla korona tedbirlerine uyarak Kırıkhan Belediyesi Gülşah Güler sosyal tesislerinde geniş kapsamlı toplantı yapan Yayman, T2 tüneli ile yıllık 239 milyon metreküp suyu Reyhanlı Barajı’na aktaracak ve böylece Reyhanlı Barajı’na saniyede 50 metreküp suyun derivasyonunu sağlayacak olan Karasu Regülatörü ile Derivasyon Kanalı inşaatında incelemelerde bulundu.

Karasu Tüneli Hızla İlerliyor..

T2 Tüneli hakkında DSİ 6. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta’dan bilgi alan Yayman, tünelde yaklaşık 500 metre ilerledikten sonra yaptığı konuşmada Hatay için hayati öneme sahip projeyi yakından takip ettiklerini belirterek, “Reyhanlı Barajı rezervuarında depolanacak su ile Hatay İli Reyhanlı, Kırıkhan ve Kumlu ilçeleri sınırları içerisinde 478 bin 210 dekarı cazibeli, 106 bin 430 dekarı pompajla olmak üzere toplamda 584 bin 640 dekar alanın sulanması hedeflenmektedir Reyhanlı Barajı 200.000 dekar alanı taşkından koruyacaktır. Ülke ekonomisine yıllık 451 300 000 TL tarımsal gelir artışı ve yaklaşık 52 600 kişiye ilave istihdam sağlayacaktır.​

Bu projenin de ana su kaynağını da oluşturan “Reyhanlı Barajı” 03 Ekim 2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı canlı bağlantı ile açılmıştı.  Reyhanlı Barajımızın Ana Su Kaynağı ise Reyhanlı Barajı Takviye Tesisleri 1.Kısım (Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı) İnşaatıdır. Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı İnşaatı Karasu Nehri üzerine kurulacak olan regülatör yapısı ve 36 km iletim kanalı vasıtasıyla Reyhanlı Barajının ana su kaynağını oluşturmaktadır.  Reyhanlı Barajında suyun depolanması ve taşkınların önlenmesi adına Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı Yapımı İnşaatı büyük önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.

200 000 dekar arazi taşkından korunacak

DSİ Bölge Müdürü Balta ise şu hususların altını çizdi; “Karasu Regülatörü ve Derivasyon Kanalı ile yıllık 239 hm3 suyun Reyhan Barajı rezervuarına aktarılmasını sağlanacak, kış aylarında gelen taşkın sularının kontrollü bir şekilde derive edilerek Reyhanlı Barajı rezervuarına aktarılacaktır.

Böylece; yıllık 239 hm3 suyun Reyhan Barajı rezervuarına aktarılması ve depolanan sular ile Hatay İli Reyhanlı, Kırıkhan ve Kumlu ilçeleri sınırları içerisinde 584 bin 640 dekar alanın sulanması hedeflenmektedir. Yapımı tamamlanarak hizmete alınan Reyhanlı Barajı Afrin Çayı Davutlar Regülatörü Ve Derivasyon Kanalı ile birlikte Amik Ovasında 200 000 dekar arazinin taşkından korunması da sağlanacaktır.

Karasu Kanalı Projesi Kapsamında:

• 1 adet regülatör

• 30.728 m Ana İletim Kanalı ( 50m3/s Kapasiteli)

• Toplamda 3.402 m Tünel (T1 Tüneli= 1373m, T2 Tüneli= 2029 m)

• 5 Adet Galeri Yapısı ( Toplam= 2083 m)

• 40 Adet çeşitli sanat yapıları bulunmaktadır.

Bugün itibari ile Proje’de fiziki gerçekleşme %24’e ulaşmıştır. Proje kapsamında: 5 808 m Ana İletim kanalı kazısı, T2 Tünelimizde 1 140 m ilerleme, T1 tünelinde giriş ve çıkış portal kazıları ve destekleme çalışmaları tamamlanmıştır.”

 Tahtaköprü ovaya can verecek..

Hatay Tahtaköprü Barajı Sulaması 1. Kısım işi çalışmalarına da değinen AK Parti Hatay Milletvekili ve TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı Hüseyin Yayman, “Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü eliyle ilimizde yapılan yatırımlarla şehrimizin topraklarını su ile buluşturmaya devam ediyoruz. Toplamda 2.000.000.000 TL maliyetli “Tahtaköprü Barajı Sulamaları” işinde Tahtaköprü Sulaması Ana Kanalının ihalesi 2021 yılının ilk çeyreğinde yapılacaktır. Tahtaköprü Barajı Ana Kanal kapasitesi saniyede 27,5 m3’tür. Açık kanal şeklinde projelendirilen bu sulamanın ana kanal uzunluğu 35 bin 060 metredir. Projenin hayata geçirilmesi ile dekar başına 1300 TL tarımsal geliri artışı ve 36.300 kişiye ilave istihdam sağlanması hedeflenmektedir. Proje için tam destek veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a Hatay halkı olarak şükranlarımızı sunuyoruz. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli, DSİ Genel Müdürümüz ve Adana Bölge müdürmüz bu projeyi sahiplenmeseydi bu noktaya bu sürede gelemezdik” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"