Barajda 25 günlük su kaldı!

Yayınlanma Zamanı : 08 Ocak 2021 Saat: 16:03

Barajda 25 günlük su kaldı!

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve HATSU yetkilileri, kentteki baraj ve kuyuların son durumu hakkında yaptıkları açıklamada, Hatay’ın önemli su kaynaklarında yüzde 60 oranında azalma tespit ettiklerini açıkladı.

Covid-19 salgını sebebiyle il genelindeki hanelerde içme suyu tüketiminin yüzde 20-30 oranında artış gösterdiğini ifade eden yetkililer, bu ihtiyacın giderilmesi için ek kaynakların, kuyuların devre alındığını ifade etti.

53 milyon metreküp su hacmi olan Karaçay Barajı’nda sadece 1 milyon 640 bin metreküp su bulunduğunu, barajın doluluk oranının sadece yüzde 3 olduğunu da sözlerine ekleyen Büyükşehir yetkilileri, bu miktarın sadece 25 günlük su ihtiyacını karşılayabilecek seviyede olduğuna dikkat çekti.

Harbiye kaynağının saniyede 605 litreden 320 litreye, Karaçay Barajı’nın saniyede 1000 litreden 250 litreye, Yayladağı Barajı’nın saniyede 26 litreden 0(sıfır) litreye, Kırıkhan Delibekirli kaynağının saniyede 114 litreden 69 litreye, Dörtyol Beşikgöl kaynağının 429 litreden 223 litreye, Payas Karacaöğren kaynağının saniyede 127 litreden 43 litreye düştüğü  kamuoyuna açıklayan yetkililer, suyun tükenmez kaynak olmadığının bilinmesi gerektiğini rakamlarla açıkladı.

Pandemi döneminde su tüketiminin artması, kurak geçen mevsim sebebiyle kaynakların azalması sebebiyle su tüketiminde çok dikkatli olunması gerektiğini önemle yineleyen yetkililer, tüm vatandaşları bilinçli ve dikkatli olmaya davet etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"