Tahtaköprü Barajı, kuraklığa çare olacak!

Yayınlanma Zamanı : 03 Ocak 2021 Saat: 13:16

Tahtaköprü Barajı, kuraklığa çare olacak!

Ak Parti Hatay Milletvekili ve TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, kurak geçen bu yıl su tutmaya başlayan Tahtaköprü Barajı’nın öneminin daha da iyi anlaşılacağını söyledi. Yaptığı görüşmelerde DSİ yetkililerinin Kahramanmaraş Menzelet ve Kılavuzlu barajlarından gelecek suyla Amik Ovası’nda su sorunu yaşanmayacağını ifade ettiğini söyleyen Milletvekili Yayman, barajın ovaya bereket dağıtacağını söyledi.

Çiftçilerin 50 yıllık rüyası olan barajın tamamlanmasından dolayı Cumhurbaşkan Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür eden Yayman, “Partimizin bir sloganı var. Biz her zaman diyoruz ki ‘YAPARSA AK PARTİ YAPAR’. İşte bu barajı da hükümetimiz yaptı. Bunun adı Eser siyasetidir. 50 yıllık hayalimizi gerçekleştiren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye ve DSİ’ye sonsuz teşekkür ederiz. Amik Ovamıza ve Değerli çiftçilerimize hayırlı uğurlu olsun. Bu yıl kurak olmasına rağmen inşallah su sorunu yaşamayacağız. Tahtaköprü Barajı sadece Hatay için değil bölge için büyük fırsatlar sunacak ve Kahramanmaraş, Gaziantep ve Hatay’a hayat verecek” dedi.

Milletvekili Yayman, barajın önemini maddeler halinde şöyle sıraladı:

1) Baraj 454 milyon m³ su tutacak
‪2) 465 bin dekar araziyi sulayacak‬
‪3) Temelden yüksekliği 55,50 metre ‬olacak
‪3) Toplam bedeli 370 milyon TL‬
‪4) HES vasıtasıyla 29 GWh elektrik üretecek‬
‪5) 350 milyon TL tarımsal gelir artışı sağlayacak‬
‪6) 80 Milyon TL elektrik üretiminden gelir elde edilecek ‬
‪7) Yaklaşık 30 bin kişiye istihdam sağlayacak..‬
8) Kışın taşkınları, yazın kuraklığı önleyecek.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"