Koronovirüs sürecinde mutlu aile olmak!

Yayınlanma Zamanı : 28 Aralık 2020 Saat: 13:11

Koronovirüs sürecinde mutlu aile olmak!

İskenderun Palmiye Hastanesi Uzman Psikoloğu Sevgi Kirmit, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını sürecinde aile içi iletişiminin önemine dikkat çekti. Anne ve babaların maddi kaygısı, iş kayıpları, çocukların online eğitim süreci ve genel olarak sosyalliğin kısıtlandığı zor bir süreçte aile ortamının da olumsuz etkilendiğini söyleyen Kirmit, bu süreci atlatabilmek için ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Pandemi döneminde özellikle de eve kapanma sürecinde aile içi iletişimsizliğin önüne geçmek için yapılabileceklerden bahseden Uzman Psikolog Sevgi Kirmit, “Şuan içinde bulunduğumuz pandemi süreciyle hepimizin hayatı aynı anda altüst oldu. Bildiklerimiz de, yaşadıklarımız da artık eskisi gibi değil. Şu dönemde yol göstericilere, okumalara ve paylaşımlara çok ihtiyacımız var. Ev-okul-iş üçgeninde de kendimizi yeterince güvende hissedemediğimiz için hali hazırda var olan sorunlar katlanarak karşımıza çıkıyor. Anne ve babaların maddi kaygısı, iş kayıpları, çocukların online eğitim süreci ve genel olarak sosyalliğimizin kısıtlandığı zor bir süreçten geçiyoruz. Bunların hepsini birden düşündüğümüzde, aile ortamında oluşabilecek keyifsizlik ve çatışma halinin de kaçınılmaz olabileceğini tahmin etmek pek de zor değil. Özellikle bu dönemde aile üyeleri arasında duyguların ortaya çıkması ve anlaşılması adına iletişimin arttırılması çok kıymetli. Çocuklardan bu süreçte yüksek bir ders başarısı beklentisi; hem aile, hem de çocuğu yıpratacağı için kendi akran gruplarının da benzer durumları yaşadığı düşünülüp beklentiyi en aza indirgemek çocuğu güvende hissettiren bir tutum olacaktır. Bu dönemde kendimiz ve sevdiklerimiz adına öğreneceğimiz çok şey olduğunu bilerek birbirimizi yeniden keşfedebildiğimiz sağlıklı günler dilerim” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"