Fuat Tosyalı nereyi işaret etti?

Yayınlanma Zamanı : 22 Aralık 2020 Saat: 12:50

Fuat Tosyalı nereyi işaret etti?

Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği(ADMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, Ocak-Kasım döneminde en fazla demir ihracatı yapan iller sıralamasında, yüzde 42 pay ile Hatay’ın birinci olduğunu söyledi. AKİB Aktüel’in Aralık sayısı için özel bir yazı kaleme alarak, 2020 rakamları, Hatay’ın üretim performansı ve 2021 beklentilerini sıralayan Fuat Tosyalı, yeni demir-çelik yatırımlarının tamamlanmasıyla Doğu Akdeniz’in sektörde Türkiye’nin en büyük üretim kapasitesine sahip bölgesi unvanını daha da pekiştireceğinin altını çizdi.

İşte Fuat Tosyalı’nın kaleme aldığı, geleceğe yönelik umut verici hedefler ortaya koyan ‘Türkiye için yorulmadan çalışmaya devam ediyoruz” başlıklı yazısı;

‘2020, bize önemli ev ödevleri çıkardı

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve sektörümüzde de izler bırakan pandemi sürecinin gölgesinde ilerleyen 2020, diğer taraftan bize önemli ev ödevleri de çıkardı. Dünyanın en gelişmiş bölgelerinin bile büyük çaresizlik içinde seyrettiği pandemiyi başarıyla yöneten bir ülke olarak, pandemi sonrasında dünyadaki dönüşümleri çok iyi analiz etmemiz ve gelecek hedeflerimize ulaşmak için yorulmadan çalışmayı sürdürmemiz gereken bir döneme giriyoruz.

Türk çelik sektörü için yeni dönem başlıyor

Covid-19 salgını, değişen dünya dengelerinde Türkiye gibi üretim kapasitesi yüksek ülkelere yeni üretim merkezleri olarak öne çıkma fırsatı sunarken, son açıklanan veriler bu yeni fırsatları bizim de en iyi şekilde değerlendirdiğimizi ortaya koymakta. Önemli bir üretim merkezi olarak öne çıkan ülkemizin, bu zorlu süreçte dahi dünyada ihracatını artıran sayılı ülkeler arasında yer alması bunun en somut kanıtı. Üçüncü çeyrekte yakalanan 6,7’lik rekor büyüme, Türkiye’nin üretimdeki gücünü ve potansiyelini bir kez daha ortaya koydu. Bu rakamlar, uzun vadede baktığımızda Türk çelik sektörü ve daha geniş perspektifte Türk şirketleri için, hem yurt içinde gerçekleştirecekleri katma değerli üretim hem de yurt dışında yapacakları yatırımlarla dünyada söz sahibi olmaya devam edecekleri bir dönemin başladığını açıkça gösteriyor.

Yorulmadan çalışmaya devam

Rakamlara bakarsak; kasım ayında ülke genelinde ihracatımız 16 milyar 88 milyon dolar olarak gerçekleşirken, Akdeniz İhracatçı Birlikleri olarak bizler 1 milyar 127 milyon dolar ihracat rakamına ulaştık. Böylece genel ihracattan yüzde 7,5 pay aldık. 2020 yılı Ocak–Kasım döneminde ülke ihracatımız 140 milyar dolara ulaşırken bölge ihracatımız ise 10 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu rakamların elde edilmesi için çalışan 18 bin 369 üyemizin her birini tebrik ediyorum. İnanıyorum ki, üyelerimiz başta olmak üzere ihracat ailesinin neferleri, güçlü Türkiye için yorulmadan çalışmaya devam edecek.

En çok ihracat Irak’a

Demir-Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB) olarak ise Kasım ayında yüzde 28’lik rekor artış ile 298 milyon dolar düzeyinde ihracat gerçekleştirdik. Böylece AKİB bünyesinde artış rekoruna imza atan lider ihracatçı birliği olmayı başardık. Yılın 11 aylık sonuçlarına göre ihracatımız 2,5 milyar dolar düzeyine yükseldi. ADMİB olarak ihracatımızı ülkelere göre değerlendirdiğimizde, Ocak-Kasım döneminde Irak’ın yüzde 23 artış ve 193 milyon dolar ihracat ile ilk sırada olduğunu, yüzde 1’lik artış ve 156 milyon dolarlık ihracat ile Mısır’ın ikinci ve yüzde 19’luk azalış ve 127 milyon dolarlık ihracat ile İsrail’in üçüncü sırada yer aldığını görüyoruz.

‘İnşallah, salgın hayatımızdan tamamen çıkar’

Yine bu dönemde en fazla ihracat yapan iller sıralamasında, yüzde 42 pay ile Hatay birinci, yüzde 28 pay ile Kayseri ikinci ve yüzde 8 pay ile Osmaniye üçüncü sırada yer aldı. Bölgemizde devam eden milyar dolarlık demir çelik yatırımlarının da önümüzdeki dönemlerde üretime geçmesiyle birlikte ihracat yaptığımız ülke sayısı ve rakamlarımız ciddi oranlarda artarken Doğu Akdeniz, sektörde Türkiye’nin en büyük üretim kapasitesine sahip bölgesi unvanını daha da pekiştirmiş olacak. Diğer yandan Covid-19 pandemisinin ikinci dalgasının yaşandığı bugünlerde, birtakım kısıtlama tedbirleri kaçınılmaz olarak tekrar devreye alınırken, aşı konusunda ise sevindirici gelişmelerin olduğunu görüyoruz. İngiltere’de başlayan aşılanma sürecinin hızla tüm ülkelerde yaygınlaşacağı anlaşılıyor. Umarım aşı ile başlayan bu süreçte salgının hayatımızdan tamamen çıkacağı günler en kısa zamanda gelir. Bu vesile ile 2021’in ülkemize ve milletimize sağlık ve hayırlar getirmesini diliyorum.’

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"