Bağımsızlık ateşi 102 yıldır Dörtyol’da yanıyor!

Yayınlanma Zamanı : 18 Aralık 2020 Saat: 19:25

Bağımsızlık ateşi 102 yıldır Dörtyol’da yanıyor!

Milli Mücadele’de ilk kurşunun 19 Aralık 1918 tarihinde Dörtyol’da atılışının 102. Yıl dönümü düzenlenen törenlerle kutlandı. Kutlamalar, Dünyada ve Ülkemizde yaşanan Koronavirüs salgını dolayısıyla mücadelede alınan tedbirler kapsamında Pandemi kuralları içerisinde Dörtyol Numuneevler mahallesinde bulunan İlk Kurşun Anıt alanında yapıldı.

Törenler, protokol tarafından şükran çelenginin sunulması, Saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması ve göndere Türk bayrağının çekilmesiyle başladı.

Garnizon komutanlığında görevli Personel Astsubay Kıdemli Üstçavuş Uğur Durmaz tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma gerçekleştirildi.

Anıt Şeref Defterini imzalayan Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, 19 aralık 1918  tarihinin Türk Milleti’nin Anadolu’da düşman işgaline karşı ilk bağımsızlık ateşini yaktığı gün olduğunu belirterek, “Bundan tam 102 yıl evvel başlatılan mukaddes gayenin ilk kıvılcımı Dörtyol’dan tüm Anadolu’ya yayılan bir inanç meşalesi olmuş, bağımsızlık ve vatan müdafaası uğruna Atalarımız canlarını Allah’a emanet ederek düşman işgaline karşı tüm Anadolu’ya mücadelenin ve zaferin temsili olmuşlardır. Bizler Mustafa Kemal Atatürk’ün en sadık dostları, yiğit Dörtyollu hemşehrilerim ile bağımsızlık mücadelesinin 102. Yılında Atasına, vatanına ve milletine bağlılığını en yüksek şekilde dosta ve düşmana karşı yaşatarak göstereceğiz. Kara Mehmet Çavuş’un 19 Aralık 1918 de Karakese de sıktığı İLK KURŞUN ile başlayan ve Anadolu’ya dalga dalga yayılan Kuvayı Milliye Mücadelesi ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının önderliğinde fedakâr Türk Halkının yaptığı Kurtuluş Savaşı sonrasında güzel ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti kurulmuştur.Bizler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, Kara Mehmet Çavuş ve silah arkadaşlarına ve de Türk Milletine layık olabilme adına elimizden gelen her türlü çabayı gösteriyoruz ve göstermeye devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha şükran ve minnetle anıyor onlara layık olma andımızı tekrarlıyoruz. Ruhları şad mekanları cennet olsun” dedi.

Garnizon komutanlığında görevli bir manga Mehmetçik tarafından saygı atılışının ardından Anıt alanındaki tören sona erdi. Akabinde Özerli ve Yeşilköy mahallelerinde bulunan Kara Mehmet Çavuş ve Kara Hasan Paşa’nın kabirleri ziyaret edilerek Kur’an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

Törene Dörtyol Kaymakamı Ali Murat Kayhan, İskenderun 39’uncu Mekanize Piyade Tugay Komutan Yardımcısı Piyade Kurmay Albay Yasin Aldeniz, Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, Hatay Büyükşehir Belediye Bölge Koordinatörü Tansel Demirel, Siyasi partilerin ilçe başkanları, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları ve Kurum amirleri katıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"