Eğitim Sen, ezber cümlelerden rahatsız!

Yayınlanma Zamanı : 24 Kasım 2020 Saat: 15:56

Eğitim Sen, ezber cümlelerden rahatsız!

Eğitim Sen İskenderun Şube Bakanı Mustafa Ünsal, 24 Kasım Öğretmenler  Günü’nün her yıl olduğu gibi, bu yıl da öğretmenlerin en temel sorunlarının bile gündeme gelmeden kutlandığını söyledi. Ünsal, yüz binlerce eğitim emekçisinin ekonomik, sosyal ve mesleki sorunlarını çözmek, gerçek sorunlarını görmek yerine, her 24 Kasım’da öğretmenliğin kutsallığından, ‘Öğretmenlerin hakkının ödenemeyeceğinden’ söz edilerek ezber cümlelerin kullanılmasından ciddi anlamda rahatsız olduklarını ifade etti.

Öğretmenlerin sorunlarını bir kez daha dile getiren Ünsal, “Eğitimde özellikle son yıllarda esnek, güvencesiz ve angarya çalıştırma uygulamaları belirgin bir şekilde artmıştır. Ücretli ve sözleşmeli öğretmenlik, mülakat ve güvenlik soruşturmaları nedeniyle yaşanan sorunlar, 700 bine yakın işsiz, ataması yapılmayan öğretmenlerin varlığı gibi temel konuların çözümü noktasında bugüne kadar hiçbir somut adım atılmamıştır. Kovid-19 salgını sonrasında, özelikle uzaktan eğitim sürecinde mesai kavramı tamamen ortadan kaldırılmış, esnek çalışma uygulamaları hiç olmadığı kadar arttırılmıştır. Ülkemizde bir süredir yaşanan ekonomik kriz nedeniyle iş ve yaşam koşullarımız ciddi anlamda ağırlaşmıştır. Yıllardır dile getirdiğimiz temel taleplerimiz karşılanmamış ve yaşadığımız sorunlara kalıcı çözümler üretilmemiştir. Bu nedenle Eğitim Sen olarak, 12 Eylül darbecilerinin ilan ettiği “24 Kasım Öğretmenler Günü” ile sembolik değerini bulan ve öğretmenlerin iradesini yok sayıldığı, sesinin duyulmadığı, taleplerinin görmezden gelindiği, yılda bir gün takvimde sırası geldiği için öğretmenler gününü kutlamasını samimi bulmuyoruz. Ailelerin çocuklarını hangi zorluklarla okula gönderdiklerini, çocuk ve gençlerimizi okul dışında ve içinde bekleyen tehlikeleri, eğitim sistemini kuşatan bilim dışı kuşatmaya en yakından tanık olarak yaşadığımız sorunların sadece belirli günlerde hatırlanmamasını, yıllardır yaşadığımız sorunlara somut ve kalıcı çözümler üretilmesini istiyoruz” Dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"