Hatay, dünyaya nefes oldu!

Yayınlanma Zamanı : 11 Kasım 2020 Saat: 13:42

Hatay, dünyaya nefes oldu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınan kararla Milli Ağaçlandırma Günü olarak ilan edilen 11 Kasım dolayısıyla, ‘Bugün Fidan, Yarın Geleceğe Nefes’ Kampanyası kapsamında ülke genelinde olduğu gibi Hatay’da fidanlar toprakla buluştu. 83 milyon fidanın 81 ilde eş zamanlı olarak saat 11.11’de toprakla buluştuğu etkinlikte Hatay’daki ilk fidanı Hatay Valisi Rahmi Doğan Belen’de ekti.

İskenderun Orman İşletme Şefliği tarafından Belen Fatih Mahallesi Azerbeycan Caddesi(Askeriye Yolu mevki)’nde belirlenen alanda, pandemi nedeniyle kısıtlı tutulan ve il ve ilçe protokolünün katıldığı ağaç dikme organizasyonunda Hatay, 393 bin fidanın toprakla buluşmasıyla geleceğe nefes oldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından söz alan Hatay Valisi Rahmi Doğan, orman yangınlarından etkilenen Hatay’ın Türkiye’nin her tarafından destek gördüğünü belirterek, “ Geçen yıl Mustafa Kemal Üniversitesinin bahçesinde yapmış olduğumuz bu faaliyeti, bugün burada Belen’de yapmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum.  Malum Hatay bu yıl orman yangınları ile çok gündeme geldi. Bu hepimizi üzdü ve bu süreç içerisinde Orman Teşkilatımızın göstermiş olduğu büyük gayret ve Belediyelerimizin İtfaiye teşkilatlarının gösterdiği büyük çaba Emniyet ve Jandarma teşkilatımızın göstermiş olduğu çabalar için buradan şükranlarımı sunmak istiyorum. Orman yangınlarında ağaçlarımız yanarken elbette ki ciğerlerimiz de yandı, yüreklerimiz yandı. Ancak o zaman da ifade etmiştik ki bu yanan yerleri bu arazileri tekrar ağaçlandırarak yeşil fidanlarla buluşturacağız demiştik. Bunun sözünü de bugün burada yerine getirmek üzere bir araya geldik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bütün Türkiye’nin illerinde ve ilçelerinde bugün fidanlar toprakla buluşuyor. Biz millet olarak yeşile önem veren insanlarız.  Bir takım şaibeler ile insanlarımızın kafası karıştırılmak istendi, ancak bugün burada yapılan faaliyet; ortaya atılan bu iddiaların gerçekle bağdaşmadığını, bu hususların insanların kafasını karıştırmaktan öteye gitmediğini göstermiş oluyor. Sayılar, rakamlar çok büyük ifade edildi.  Sayın Bölge Müdürümüz ve Sayın Vekilimiz ifade ettiler, toprakla buluşacak ağaçların sayısı yanan ağaçların birkaç katı fazlası olacaktır.  Önümüzdeki bahar aylarında ve gelecek günlerde bunu devam ettireceğiz. Türkiye’nin her tarafından vatandaşlarımızdan destek gördük Türkiye’nin her tarafından STK’lar, dernekler, üniversiteler, futbol takımları, sanayi odaları, ticaret odaları ve vatandaşlarımız arayarak bize bu hususta destek olacaklarını ifade ettiler. Desteklerini de yapmış oldukları bağışlarla gösteriyorlar gönderdikleri ağaçlar fidanlar toprakla buluşuyor. Önümüzdeki hafta yine İstanbul’dan gelecek olan hemşerilerimizle birlikte benzer bir etki etkinliği yine burada yapacağız. Binlerce fidan geliyor. Orman Bakanlığımızın açmış olduğu hesaplara gelen bağışlar var, bu bağışlarla alınan bu fidanları toprakla buluşturacağız.  Ben tekrar Orman Teşkilatımıza bu süreçte gösterdiği fedakârlık ve gayretten dolayı bütün itfaiye erlerine, bütün personellerine şükranlarımı sunuyorum. Gece gündüz uyumadan yangını söndürmek için büyük bir fedakârlık gösterdiler.  O süreçte Emniyet ve Jandarma teşkilatının birimleri büyük bir gayretle orman teşkilatımıza destek oldu.  Yine ilimizdeki tüm Belediyeler tüm imkânlarını kullanarak burada görev ifa ettiler. Zorlukla güçlükle çalıştılar,  ben buradan her birine ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Bugün burada dikilecek bütün fidanların toprakta yeşillenmesini, güçlenmesini ve kuvvet bulunmasını temenni ediyor herkesi saygıyla selamlıyorum” ” dedi.

Kahraman Maraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç ise” Aynı anda tüm Türkiye’de gerçekleştirilecek,  yeşilin her tonunun toprağa hayat, canlara nefes olacak bu anlamlı çevre seferberliğine hoş geldiniz.  Bugün 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Bayramında 81 ilde,  922 ilçede daha yeşil bir Türkiye için milyonlarca ağacı geleceğe nefes miras bırakarak, bugün fidan yarın nefes sloganıyla dünyaya nefes alıyoruz. Bakanlığımızın ve Genel Müdürlüğümüzün başlatmış olduğu bedelsiz fidan dağıtımı kampanyası çerçevesinde, vatandaşlarımızı yaşadığı ortamı güzelleştirme adına, her bir Vatandaşımıza Orman İşletme Müdürlüklerimizce fidan dağıtımı yapılacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlatılan ağaçlandırma seferberliğinde ülkemizin orman varlığı 1999 yılında 20.8 milyon hektar iken bugün orman varlığımız 22. 6 milyon hektar olmuştur.  Yaklaşık 1800.0000 hektar orman varlığımızı arttırarak ülkemizin % 28,6 orman haline gelmiştir. Orman varlığımızı 2023 yılında %30 a çıkarmayı hedefliyoruz. “Kıyamet koparken dahi elinizde bir fidan olsa dahi dikiniz.” diyen Peygamber efendimizin ümmeti olarak,  “Yaş kesenin başını keserim.”  diyen 1000 yıldır tüm dünyaya hükmeden ecdadımızın torunları olarak, “Burayı öyle ağaçlandırınız ki gözleri görmeyen biri bile yeşiller içinde olduğunu anlasın.” diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, bize emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’nin gençleri olarak bu sevgiyi ve ruhu canımızda hissedip yarımlarımıza gönülden gönüle aktarıp önemi gittikçe artarak devam eden ormanlarımızın başta korunması ve alanlarının genişletilmesi konusunda üzerimize düşen görevi ziyadesi ile yapacağımızdan emin olabilirsiniz” dedi

Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın konuşmasının ardından, İskenderun Belediye Başkanı M. Fatih Tosyalı ve Türkiye Gençlik Vakfı Genel Başkanı Enes Eminoğlu başta olmak üzere ağaçlandırma çalışmalarına destek veren kuruluşlara plaket takdimi gerçekleşti.

Törenin ardından, Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın ilk fidanı toprakla buluşturup cansuyunu vererek başlattığı kampanya kapsamında, belirlenen alanda fidanlar geleceğe nefes olması amacıyla toprakla buluşturuldu.

Törene Vali Doğan’ın yanı sıra, Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Murat Fırat, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Ataman, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Tolga Depci, Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Belen Kaymakamı Hayrettin Baskın, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, İl Jandarma Komutanı JAlb. Emrullah Büyük, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, Belen Belediye Başkanı İbrahim Gül,  İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, AK Parti İl Başkanı Mehmet Yeloğlu ve kurum il müdürleri katıl.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"