‘Dijital’, Hüseyin Yayman’dan sorulur!

Yayınlanma Zamanı : 04 Kasım 2020 Saat: 17:03

‘Dijital’, Hüseyin Yayman’dan sorulur!

Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanlığı görevine seçildi.  

TBMM Genel Kurulunda, Dijital Mecralar Komisyonu’na üye seçimi gerçekleşmesinin ardından bugün toplanan komisyon, başkan, başkanvekili, sözcü ve katip üye seçimini gerçekleştirdi. 17 üyeden oluşan komisyon başkanlığı görevine Hataylı vekil Hüseyin Yayman getirildi.

Zarar verici internet kullanımının önlenmesini amaçlayan komisyona başkan olarak seçilen Milletvekili Hüseyin Yayman, “TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanlığı görevine seçilmemden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyfendiye, AK Parti Grubumuza ve milletvekillerimize şükranlarımı sunarım Başkanvekili seçilen Yalova Milletvekilimiz Ahmet Büyükgümüş’e, Sözcü AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız’a ve Katip üye Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef’i de tebrik ediyorum” dedi.

Komisyonun belirlenmesinin ardından, Başkan Yayman üyeleri ile birlikte ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Komisyonun görevleri şöyle:

Komisyon, bireylerin kişilik haklarına, özel hayatın gizliliğine ve diğer temel hak ve özgürlüklere aykırı ya da çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zarar verici şekilde internet kullanımının önlenmesini amaçlıyor.

Komisyonun görevleri arasında internet kullanımının kanunlara, bireylerin kişilik haklarına, özel hayatın gizliliğine ve diğer temel hak ve özgürlüklere aykırı veya çocukların fiziksel ve psikolojik gelişimlerine zarar verici şekilde gerçekleşmesinin önlenmesi, internet kullanımı yoluyla işlenen suçlarla etkin şekilde mücadele edilmesi konularında görüş ve öneriler sunmak yer alıyor.

Ayrıca bu konularda uluslararası alanda kabul gören gelişmeleri izlemek, gerektiğinde yurt dışında incelemelerde bulunmak, gelişmeler konusunda görüş ve öneriler sunmak, internetin hukuka uygun kullanımı konusunda kamuoyunu bilgilendirici etkinlik ve projeler yapmak da komisyonun görevleri arasında yer alacak.

Komisyon kamu kurum ve kuruluşlarından, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun kapsamında faaliyet gösteren içerik sağlayıcılardan, erişim sağlayıcılardan, yer sağlayıcılardan ve yerli-yabancı diğer gerçek ve tüzel kişilerden bilgi ve belge istemek ve ilgililerden bilgi alma yetkisine sahip olacak.

Görev alanıyla ilgili faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının çalışmalarından yararlanılacak. Gerekli görüldüğünde uzmanlar fikirlerini almak üzere komisyona çağırılabilecek

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"