Hava tahminleri artık İSTE’den

Yayınlanma Zamanı : 02 Kasım 2020 Saat: 10:50

Hava tahminleri artık İSTE’den

İSTE Teknopark bünyesi altında kurulan SciECA Ekosistem İklim Araştırmaları Enerji Danışmanlık Şirketinin yürüttüğü AFTER isimli proje, Avrupa Birliği’ne yapılan 500’ün üzerinde başvuru arasında desteklenmeye hak kazandı. Türkiye’de bir ilk olan Yüksek Çözünürlüklü Hava Tahmin Modeli kullanılan verilerin günlük olarak güncellendiği bir sistem olarak dikkat çekiyor.

Kamu sektöründe yol gösterici olacak

Dünya çapında birçok sektörde risk haritaları oluşturmada kullanılan bu verilerden, tarım politikalarının belirlenmesinde, enerji üretiminin ve özellikle enerji naklinin düzenlenmesine pek çok alanda yararlanılabilmesine olanak sağlıyor. Gelişmiş ülkelerde İklim Merkezleri ile sağlanan bu veriler Türkiye’de İSTE Teknopark şirketi olan SciECA’dan karşılanacak.

İhtiyaçlar doğrultusunda güncelleştirme

Proje yürütücüsü Doç. Dr. Abdulla Sakallı konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede “Dünya genelinde kullanılan hava tahmin modelleri en yüksek 4x4km alansal çözünürlüğe sahip iken, ülkemiz için özel olarak tasarladığımız Hava Tahmin Modelimiz 1x1km alansal çözünürlüğe ve saatlik zamansal çözünürlüğe sahip. Günlük olarak güncelleştirilen modelimiz, her gün beş gün öncesine kadar hava hadiselerini yüksek hassasiyette tahmin etme özelliğine sahip. Verilerimiz; rüzgâr enerji sektörü için rüzgâr hızı ve yönü, saatlik sıcaklık değişimleri, saatlik yağış ortalaması, toplam biriken yağış miktarı gibi yüksek hassasiyetli çıktılar sağlamaktadır. Ayrıca sel, orman yangını, aşırı yağışlar gibi durumlarda can kayıplarının önlenmesine yardımcı olmaktadır. Projemizin bundan sonraki aşamalarında da kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda güncellemeler yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Doç. Dr. Abdulla Sakallı’yı tebrik eden İSTE Rektörü Prof. Dr. Tolga Depci de İSTE ailesi olarak teknik bir üniversite olmanın vermiş olduğu sorumlulukla ülkeye katma değer sağlayacak benzeri projeleri hayata geçirmeye devam edeceklerini kaydetti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"