İSDEMİR, enerji verimliliğinde öncü

Yayınlanma Zamanı : 23 Ekim 2020 Saat: 16:25

İSDEMİR, enerji verimliliğinde öncü

Türkiye’nin aynı anda uzun ve yassı çelik üretebilen tek ve en büyük entegre tesisi İSDEMİR, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın düzenlediği ve sektörün önde gelen şirketlerinin katıldığı “Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması”nda birincilik ödülünün sahibi oldu. ‘Buhar Türbini Kondenserlerinde Deniz Suyu İle Tersten Yıkama Sisteminin Değiştirilmesi Projesi’ ile bu yıl yirmincisi düzenlenen yarışmaya damga vuran İSDEMİR, enerji verimliliği çalışmalarıyla 2005 yılından bu yana 7 adet birincilik, 2 adet ikincilik, 2 adet üçüncülük ve 2 adet de Jüri Özel Ödülü olmak üzere toplam 13 ödülün sahibi oldu.

Kaynaklarını ve üretiminde enerjiyi en verimli şekilde kullanma hedefiyle hareket eden İSDEMİR, üretim hatlarında enerji tasarrufu ve kalite odaklı iyileştirme çalışmalarını sürekli gelişim ilkesi ile sürdürmeye devam ediyor.

Proje hakkında:

Projenin uygulandığı Enerji Tesisleri Müdürlüğü Kuvvet Santrali Ünitesi; yan ürün gazların değerlendirilerek buhar üretilen ve tüketicilerin buhar ihtiyacı karşılandıktan sonra geriye kalan buhar ile de elektrik üretilen bir tesistir. Projeyle elektrik enerjisi tasarrufu sağlanırken, kaynakların etkin ve verimli kullanımı bilinciyle kondenserin yıkama süreleri azaltıldı, kirlenme süresi uzatıldı. Geri ödeme süresi 6 ay olan projede, ihtiyaç duyulan ilave ekipmanlar İSDEMİR iç kaynaklarıyla sağlanarak maliyet avantajları sağlandı. Projenin diğer kondenserlerde de uygulanması ve yaygınlaştırma planlanıyor.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"