Hatay’ın kuş cenneti tehdit altında!

Yayınlanma Zamanı : 18 Ekim 2020 Saat: 10:00

Hatay’ın kuş cenneti tehdit altında!

Subaşı Kuş ve Kelebek Gözlem Derneği ile Hatay Tabiatı Koruma Derneği, Reyhanlı Barajı’nın su tutmaya başlamasıyla birlikte Hatay’ın kuş cennetine dönüşen bölgenin av tehdidi altında olduğuna dikkat çekti. 143 farklı kuş türüne ulaşan Reyhanlı Barajı’ndaki güzelliklere kıyan avcılar olduğuna dikkat çeken iki derneğin yöneticileri, dikkatleri bu bölgeye çekme çabalarının risk oluşturduğunu vurguladı.

 Subaşı Kuş ve Kelebek Gözlem Derneği ile Hatay Tabiati Koruma Derneğinin yöneticileri yaptıkları açıklamada şu ifadelere yer verdi; ”Amik Kuş Cenneti (Reyhanlı Barajı) global kuş gözlem günü çerçevesinde; Subaşı Kuş ve Kelebek Gözlem Derneği ile Hatay Tabiati Koruma Derneğinin sosyal mesafe gözeterek bir gözlem gerçekleştirdik. Alanda yaklaşık 1100 su ve kıyı kuşu saptadık. Günün toplamında ise 82 farklı kuş türü gözlemledik. Haziran ayı sonunda başladığımız gözlemlerle birlikte Hatay’ımızın bu yeni kuş cennetinde toplam 143 kuş türüne ulaştık. Sabah erken saatlerde yoğun av baskısı ile karşılaştık. Avcıların sahayı terk etmesini müteakip kuşlar olağan beslenme hareketlerine geçtiler. Avcıların bölgeyi terk etmesinde Kumlu Kaymakamımız ve DSI Adana Bölge Müdür Yardımcımız Mehmet Ekinci etkin rol oynadılar.. Kendilerine teşekkür ederiz.. Tabiat severler olarak her çalışmamızda yanımızda olan Doğa dostu vekilimiz Hüseyin Yayman beye de tüm destekleri için ayrıca teşekkür ederiz..”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"