Arabistan ambargosu Hatay’ı sarstı!

Yayınlanma Zamanı : 15 Ekim 2020 Saat: 14:17

Arabistan ambargosu Hatay’ı sarstı!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, 1 Ekim itibariyle Suudi Arabistan’ın Türk mallarına uyguladığı ambargonun Hatay’a olan etkisine değindi. Ambargonun üreticiden, taşıyıcısına kadar binlerce kişiyi olumsuz etkilediğini söyleyen Başkan Savaş, Ticaret Bakanlığı veya Dış İşleri Bakanlığı’ndan Hatay ve Hatay gibi şehirlerle ilgili girişim beklediklerini ifade etti.

Hatay’da lojistik sektörünün bittiğini ifade eden Başkan Savaş, “Türkiye’nin Suudi Arabistan’a 6 Milyar Dolarlık bir ticaret hacmi var. Hatay’da yılda 70 Milyar Dolarlık yılda ortalama bir ihracat yapıyor. Ve bunu 32 bin kişi bu işi yapıyor. Sadece alıp satmıyor tedarikçi, üreticisi, taşıyıcısı da para kazanıyor. Ve bu kişilerin aileleri de 500 bin kişi olarak görebilirsiniz. Sadece Suudi Arabistan değil Bahreyn ve Dubai gibi birçok alanda da şuanda Kuzey Afrika ülkelerinde de bu gizli ambargodan bahsediliyor. Suudi Arabistan Ticaret Odası Başkanı bizim kod numarasıyla başlayan ihracat ürünlerini kullanmayın diye çağrıda bulunuyor. Resmi kurumların bizi bu konuda bilgilendirmeleri lazım. Çünkü Hatay zaten 9 yıldır ekonomik anlamda zor durumda. 14-15 ülkeye Suriye’den dolayı gidemiyorsunuz. Lojistik sektörü orada bitmiş durumda. İskenderun’dan giden mallarımızı bekletiyorlardı. Bekleyen sebze ve meyvelerin yarısı yok oluyor ve çürüyordu. Biz Ankara’dan hükümetimizden bir açıklama bekliyoruz. Çünkü bizim insanlarımız gerçekten de çok mağdur durumda. Özellikle Ticaret Bakanımızdan ve Dış İşleri Bakanlığından Hatay ve Hatay gibi başka şehirlerle ilgili bir açıklama ve girişim beklemek insanlarımızın hakkı diye düşünüyoruz” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"