Yangın kahramanlarına teşekkür

Yayınlanma Zamanı : 12 Ekim 2020 Saat: 13:55

Yangın kahramanlarına teşekkür

Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Mahir Çiçek, Hatay’ın farklı noktalarında çıkan ve 36 saatte kontrol altına alınan yangını söndürme çalışmalarında görev alan ekiplerin özverili mücadelesine dikkat çekti.

3 ilçenin çeşitli bölgelerindeki ormanlık ve makilik alanlarda meydana gelen eş zamanlı yangınlara Hatay Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri olarak, Orman Genel Müdürlüğü ve diğer illerden gelen ekiplerle müdahale ettiklerini anlatan Çiçek, yoğun duman, şiddetli rüzgara rağmen, bir çok noktada meydana gelen yangına müdahalede canını ortaya koymaktan çekinmeyen tüm itfaye ekiplerine süratli,  fedakarca  ve gayretli çalışmaları için teşekkür  etti.

Yangının, ekiplerin olağanüstü müdahalesiyle söndürülmesiyle facianın daha az hasarla atlatıldığına dikkat çeken Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanı Mahir Çiçek “Saatte ortalama 80 km hız ile esen ve sürekli yön değiştiren şiddetli rüzgarın etkisi ile ormanda başlayan yangın kısa sürede yayılma göstermiş olup, olağanüstü bir müdahale ile itfaiye ekiplerimizce yerleşim yerleri içerisine yayılması engellenmiştir. Ayrıca eş zamanlı olarak orman çevresindeki birbirinden bağımsız yerlerden birçok ihbar aldık ve hepsine etkin bir şekilde müdahale ettik. İlk gün yangında Koru Evleri mevkiinde 4 ev çatısı, 1 ev; bir okul bahçesi, İssume mevkiinde 7 ev ve 1 iş yeri çeşitli seviyelerde zarar görmüş, Şahinler Tepesi ağaçlık alanda, Belen İskenderun inişinde yolun çevresinde bulunan toplu konutlar civarı ağaçlık alanlar, Anemon Otel çevresi ağaçlık alanda, Deniz Kuvvetleri Telsiz Birliği ağaçlık alanda, İskenderun sanayi bölgesi içinde otluk alan, Kışla Mahallesi’nde 2 filtre fabrikası atölyesi ve deposu, tuğla fabrikası çevresinde ağaçlık alanda ve İskenderun sebze halinde çıkan yangınlar söndürülmüştür. Nergizlik Mahallesi’nde 1 adet fabrika ve Nardüzü Mahallesinde 1 adet Antrepo yangında ağır hasar görmüştür. Bu yangınlar ile mücadele edilirken gün içinde Arsuz ilçesi Hacıahmetli kırsalında orman yangını meydana gelmiş, rüzgarın etkisiyle kısa sürede geniş alana yayılan yangın Orman ekipleri ile birlikte söndürülmüştür. Bunların dışında Nergislik Orman yangını rüzgarın da etkisiyle süratle dere yatağı üzerinden Karahüseyinli Mahallesine sirayet etmiş, İtfaiye ekiplerimizin yoğun duman ve şiddetli rüzgara ve bir çok noktada tutuşmalara rağmen süratli müdahalesi ile yaklaşık 20 ev ve bahçesi ile çevresi yangından hafif ve orta derecede zarar görmüş; ancak vatandaşlarımız ve köyümüz sağlıklı şekilde kurtarılmıştır. 10.08.2020 tarihinde sabah saatlerinde tekrar Koruevler ve Petek Evler bölgesinde yangın meydana gelmiş ve 7 ev çeşitli seviyelerde zarar görmüştür. Gün içerisinde Arpaderesi Mahallesi kırsalında orman ve müteakiben zeytinlik alanda yangın devam etmiş, ekiplerimiz tarafından köye sirayet etmeden durdurulmuştur. Aynı zaman diliminde Osmaniye-Adana yol ayrımı bölgesinde, Yayladağı Çalıboğazı bölgesinde ve Samandağ ilçesinde yangınlara müdahale edilmiştir. Saat 20:00 itibari ile yangınlar tamamen kontrol altına alınmış olup, soğutma çalışmalarına devam edilmiştir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"