Bir ‘Arabistan’ ambargosu eksikti!

Yayınlanma Zamanı : 28 Eylül 2020 Saat: 13:36

Bir ‘Arabistan’ ambargosu eksikti!

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, 1 Ekim’den itibaren Suudi Arabistan’da Türk menşeli ürünlerin satılmasının yasaklanmasına tepki göstererek, konunun diplomasi kanalıyla acilen çözülmesi gerektiğini söyledi. Dış ticaret ve lojistik konularında faaliyet gösteren üyelerinin gelen bilgiler doğrultusunda Ağustos ayında Türkiye’den yapılan ithalatın tamamen durdurulacağı öngörüsünü Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile paylaştıklarını anımsatan Başkan Çinçin, Suudi Arabistan’ın ambargosunun Hatay’ı olumsuz etkileyeceğine dikkat çekti.

2020 yılı ilk 6 ayında Hatay’dan Arabistan’a 72 milyon dolarlık ihracat yapıldığını belirten Başkan Çinçin, “Dost bildiğimiz Suudi Arabistan ülkemizden ithalat yapmayacağını açıkladı. Bölgesel sorunlarımıza böylece bir yenisi daha eklenmiş oldu. Suriye savaşı ve pandemiden büyük yara alan Hatay ekonomisi şimdi de bu kriz ile boğuşacaktır. Türkiye’nin Suudi Arabistan ile olan ihracat rakamlarına baktığımızda 2018 yılında 2 milyar 556 milyon dolar iken, 2019 yılında bu rakam yüzde 21 artarak 3 milyar 103 milyon dolar olmuştur. Hatay, 2019 yılında Suudi Arabistan’a yılsonu itibariyle bir önceki yıla oranla yüzde 5 düşüş ile 164 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiştir. 2020 yılı ilk altı ay verilerine baktığımızda ise bu rakam 72 milyon dolar olmuştur. Tüm bu veriler düşüldüğünde Suudi Arabistan’ın Türk ürünlerine karşı uyguladığı kısıtlama ülke ekonomisine ve Hatay ili ekonomisini olumsuz etkileyeceği görülmektedir. Ticaret Bakanlığı ve TOBB Başkanlığımızdan konuyla ilgili girişimlerde bulunarak, sorunun çözülmesi hususunu önemle arzederim” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"