Üniver’İSTE’ye rektör atandı

Yayınlanma Zamanı : 24 Eylül 2020 Saat: 11:05

Üniver’İSTE’ye rektör atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan atama kararları ile İskenderun Teknik Üniversitesi(İSTE) kurucu Rektörü Prof. Dr.Türkay Dereli, Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi’ne; İSTE rektörlüğünü vekâleten yürüten Prof. Dr. Tolga Depci de rektörlük görevine asaleten atandı.

NATO, Japon İmparatorluğu(JSPS) ve University of Utah, destekli uluslararası pek çok projede görev yapan İSTE’nin yeni rektörü Prof. Dr. Tolga Depci bunların yanında TÜBİTAK, BOREN ve Üniversite Bilimsel Araştırma Koordinatörlükleri destekli projelerde de yürütücü ve araştırmacı olarak görev yaptı.

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Tarafından Yapılan Atamalar Hakkındaki Kararlar ile 6 üniversiteye rektör atandı. Buna göre, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Tolga Depci, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Türkay Dereli de atanırken, söz konusu atamaların 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13’üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 2’nci, 3’üncü ve 7’nci maddeleri gereğince yapıldı.

İskenderun Teknik Üniversitesi’ndeki 5 yılında Prof. Dr. Tolga Depci ikinci rektör olarak göreve getirildi.

Prof. Dr. Tolga Depçi kimdir?

1975 yılında İzmir´de doğdu. Orta Doğu Teknik Üniversitesi İleri Malzemeler (Maden Mühendisliği) alanında “Doktora” derecesini Lisansüstü Dersler Performans Ödülü ile aldı. Aynı zamanda Prof. Dr. Tolga DEPCİ 2004 yılından 2009 yılına kadar ODTÜ Maden Mühendisliği Bölümünde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2008-2009 yılları arasında ziyaretçi araştırmacı olarak University of Utah (ABD) Metalurji Mühendisliği Bölümünde görev yaptı. 2009 yılında Yrd. Doç. Dr olarak Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Maden Mühendisliğinde görev yaptı. 2011-2013 yılları arasında University of Utah (ABD) Metalurji Mühendisliği bölümünde Araştırmacı Doçent olarak çalıştı ve ayrıca 2013 yılında da Türkiye´de “Doçent” unvanını aldı. 2017 yılında İSTE´de (İskenderun Teknik Üniversitesi) Doçent Dr. Ünvanı ile göreve başladı ve 2018 yılından itibaren de İSTE´ de Profesör Dr. olarak görev yapmaktadır.

NATO, Japon İmparatorluğu (JSPS) ve University of Utah, destekli uluslararası pek çok projede görev yapan Prof. Dr. Tolga Depci bunların yanında TÜBİTAK, BOREN ve Üniversite Bilimsel Araştırma Koordinatörlükleri destekli projelerde de yürütücü ve araştırmacı olarak görev yapmıştır. 1 Adet ortak Patenti olan Prof. Dr. Tolga DEPCİ Yurt Madenciliğini Geliştirme Vakfı Bilim Ödülü, Mehmet Kemal Dedeman Proje Yarışması ve Ar-Ge Proje Pazarlarında 6 değişik ulusal ve uluslararası ödül almıştır. Başlıca araştırma konuları Nadir Metaller, Cevher Hazırlama, Kimyasal Biyolojik Kazanma Teknikleri, Yenilenebilir enerji sistemleri, malzeme mühendisliği, aktif karbon, adsorbsiyon ve süreç geliştirme olmak üzere maden, metalurji ve enerji konularında tamamlanmış ve devam eden danışmanlıkları, sanayi-işbirlikleri ve projeleri vardır.

Görev yaptığı üniversitelerde birçok değişik idari görev yürüten Depci, 2018 yılından beri yürütmekte olduğu İSTE Rektör Yardımcılığı görevinin sonrasında 01.09.2020 tarihinde İskenderun Teknik Üniversitesi Rektör Vekili olarak atandı. 23 Eylül 2020 kararnamesiyle de İSTE Rektörlüğü’ne asaleten getirildi.

Evli ve iki çocuk babasıdır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"