Hızlı Tren Hatay’a çok yakışır

Yayınlanma Zamanı : 13 Eylül 2020 Saat: 9:30

Hızlı Tren Hatay’a çok yakışır

Milliyetçi Hareket Partisi(MHP) Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, yapımı devam eden Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Hattına Hatay’ın da dahil edilmesini istedi. İslahiye’den başlayıp Hassa ve Kırıkhan üzerinden Hızlı Trenin Antakya’ya ulaşmasının şehre ayrı bir renk katacağını ifade eden Kaşıkçı, Devlet Demiryolları’na projeye 97.5 km. ekstra bir hat ilave edilerek, hızlı trenin Hatay’ı da kapsaması için çağrıda bulundu.

Projeden Hatay’ın da faydalanması için bir çalışma başlattığını söyleyen Kaşıkçı, “Meclis’te Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu üyesiyim. KİT’lerden biri Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD)’na ait. Biz TBMM adına bu projeleri denetlemeye gidiyoruz. Devlet Demiryollarını denetlemeye gittiğimizde, Türkiye’nin demir ağının yer aldığı bir harita var. Proje aşamasında ihalesi yapılan, yapımı devam eden haritaya baktım Hatay haritada yok. Dedim ki, ‘Hatay’ı gözden mi çıkardınız, Hatay neden yok?’. Sonra haritayı düzelttiler, bana da hediye ettiler. Hatay ile ilgili yıllardır bir özlemimiz, özellikle Antakya’da bir tren hikâyemiz yok. Ben de bu şehrin bir ferdiyim, böyle bir çalışmanın Hatay’da bugüne kadar olmaması beni üzdü. Acaba ‘Antakya’ya da hızlı tren gelir mi?’ diye bir çalışma yaptım, maliyet hesaplamasını da yaptırdım. Taslak bir harita hazırladık bunun daha profesyonel projesini çizip önce milletvekillilerimize söyleyeceğim, onların da destek vereceğini düşünüyorum. Daha sonra bakanlıklarda takip edip 2021’de yatırım planına alabilir miyiz bunun takipçisi olacağım. Hızlı tren projesi kuzeyimizden geliyor Adana, Osmaniye bizi atlayıp Gaziantep’e geçiyor, ‘Biz yokuz olmaz’ dedik. Hatay neden faydalanmasın, Hatay’ın da birleşmesi lazım dedik, Antakya ile Islahiye birleşebilir mi böyle bir çalışma yaptık. 97.5 km ekstra bir hat Devlet Demiryolları’ndan istiyoruz. Antakya Küçükdalyan’da bir başlangıç istasyonu, Kırıkhan, Hassa, Islahiye ile birleşecek öyle devam edecek” derken, Hızlı Tren Hattının 2023 yılında tamamlanacağının altını çizdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"