Kuş cennetinin canlılığı arttı!

Yayınlanma Zamanı : 06 Eylül 2020 Saat: 17:06

Kuş cennetinin canlılığı arttı!

Su seviyesinin her geçen gün arttığı Reyhanlı Barajı çevresinde daha önce varlığı bilinmeyen 16 kuş türünün görüntülenmesiyle bölgedeki kuş çeşidi sayısı 115’e yükseldi.

Subaşı Kuş ve Kelebek Gözlem Derneği’nce yürütülen çalışmalar kapsamında daha önce bölgede varlığı bilinmeyen 16 yeni kuş türü görüntülendi.
Dernek Başkanı Ali Atahan, bölgede yaptıkları yeni keşifte yırtıcı ve ördek türlerinin gözlendiğini ifade ederek, göçmen ötücü kuşların sayısının attığına dikkati çekti.

Reyhanlı Barajı’nın Hatay’ın ve Türkiye’nin yeni bir kuş cenneti olma yolunda olduğunu ifade eden Atahan, “Ülkemizin en nadir serçe türlerinden biri olan ‘küçük serçe’ de barajın tür listesine dahil oldu. Bu türü Hatay’da ikinci kez görüyoruz. Sarıbaşlı kuyruksallayan, çayır taşkuşu, kır incirkuşu gibi göçmenleri alanda ilk kez gördük. Keşifte kılkuyruk, fiyu, boz ördek de yeni görülen türler arasında. Bölge kuşlar için oldukça önemli bir konumda bulunuyor. Balık kartalı, arı şahini, saz delicesi ve çayır delicesi alanda yeni gördüğümüz yırtıcı kuş türleridir” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"