Büyükbaş Hayvan Yetiştiriciliği yapanlar dikkat!

Yayınlanma Zamanı : 01 Eylül 2020 Saat: 14:57

Hatay İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, sonbahar şap aşılama kampanyasının 1 Eylül itibariyle başladığını duyurdu. Yılda iki kez olmak üzere ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılan şap aşılama kampanyasının ilkbahar döneminin tamamlandığını, ülke genelinde olduğu gibi Hatay’da da Sonbahar Şap Aşılaması kampanyası tarzında 01 Eylül –16 Kasım 2020 tarihleri arasında yürütüleceğini ifade eden il müdürlüğü, kampanya süresince ilimizdeki büyükbaş hayvanların tamamının aşılanmasının hedeflendiğini duyurdu.

İl dışına sevk edilecek sığır cinsi hayvanların şap hastalığına karşı son 12 ay içerisinde en az iki kere aşılanmış ve ikinci aşılamanın son 6 ay içerisinde yapılmış olması gerektiğini ifade eden İl Müdürü Ergün Çolakoğlu ” Halk arasında “dabak” diye de bilinen şap hastalığı, hayvanlarda et ve süt veriminde büyük kayıplara, genç hayvanlarda ölüme, gebe hayvanlarda ise yavru atmaya neden olmakta ve meydana getirdiği ekonomik kayıplarla ülkemiz hayvancılığının önemli problemlerindendir. Aşılama kampanyasının başarıya ulaşması için üreticilerimizin kampanya döneminde hayvanlarına aşı yaptırmaları ve aşılama için gelen sağlık personeline yardımcı olmaları gerekmektedir. Tüm hayvancılık işletmelerine gidilerek gayret ve özveri ile yürütülecek aşılama kampanyasının ilimiz hayvancılığına hayırlı olmasını dilerim” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"