İskenderun Körfezi’ne lojistik ekosistem!

Yayınlanma Zamanı : 31 Ağustos 2020 Saat: 12:47

İskenderun Körfezi’ne lojistik ekosistem!

LimakPort İskenderun Limanı’nın girişimleriyle, Deniz Ticaret Odası İskenderun şubesi ve İskenderun Deniz Nakliyecileri Derneği’nin katkıları ile düzenlenen panelde İskenderun Körfezi’nde lojistik sektörünün son 20 yılı masaya yatırıldı.

Liman Kenti olan İskenderun’da lojistik sektörünün geliştirilmesi, yeni lojistik firmalarının kurulması ve bu alanda istihdamın arttırılması için yapılan ve yapılabilecek çalışmaların konuşulduğu panelin konuşmacısı, İskenderun Teknik Üniversitesi Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Soner Esmer, Türkiye’nin ve Dünyanın lojistik sektörü ile ilgili önemli tespitlerde bulundu.

Son 20 yıllık veriler ışığında Türkiye’nin konteyner taşımacılığında yıllık artışı ile Doğu Akdenizdeki artışın pareler olarak % 11 lik bir seviye ile büyüdüğüne dikkat çeken Esmer, konteyner taşımacılığında Türkiye genelinde yaşanan % 11 lik artışın İskenderun körfezinde % 28 lik bir rakamla büyümeye devam ettiğini belirterek, Akdenizdeki limanların Dünya limanlarına ulaşma yüzdesinin oldukça başarılı olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Soner Esmer Türkiye’nin kendi lokal yüklerinin %22 sinin ve transit konteynırın ise % 16 sının bu bölgede Doğu Akdeniz’de işlem gördüğüne dikkat çekerek bu rakamların çok önemli olduğunu söyledi.

‘Lojistikte alt yapısı gemi acenteleridir’

LimakPort İskenderun Limanı’nın köklü bir lojistik geçmişi olan İskenderun körfezinde bu sektörün ana omurgasını oluşturan yerel Gemi acentelerinin Konteyner lojistiği işinde yer almaları için destek vereceklerini yineleyen Mehmet Ünlü, “Bölgemizde denizyolu taşımacılığında trend konteyner taşımacılığına kayıyor bu alanda örnek vermek gerekirse bölgemizdeki Demir Çelik daha önce üretimini yapıp ihracatının tamamını genel kargo gemileri ile yaparken bugün ihracatını tek seferde yüksek tonajlı gemilerle direk toptancıya değil daha fazla müşteriye ulaşmak için ihracatının önemli bir kısmını konteyner ile yapmaktadır. Sadece toptancı ile muhatap olmayıp perakende alıcısına kadar konteyner taşımacılığı sayesinde ulaşabilmektedir. Dolayısı ile İskenderun Körfezi’nde de trend normal konvansiyonel kargo türünden konteyner taşımacılığına dönmektedir. Bizim burada vurgulamak istediğimiz İskenderun Limanı’na 30 tane daha antrepo yatırımı yapılsa yüzlerce lojistik Şirketi kurulsa geleceği vardır, muhakkak kazanacaktır anlamına gelir. Biz oransal anlamda sektörün geleceğini hesaplıyoruz. Limanın kapasitesini 3 Milyon Teu/yıla kadar yani Mersin limanından daha büyük iş yapacak kadar büyütmeyi planlıyoruz bu kapsamda bugün 300 tane daha Gümrük müşavirliği hizmet şirketi kurulsa iş yapacaktır. Bizim Limakport olarak sizlere önerimiz ve desteğimiz gemi acenteliği faaliyetlerinizi yürütürken ilave olarak konteyner lojistik hizmetleri sunan bir yapıya dönüşmenizdir. Burada büyük bir fırsat ve iş alanı var ve biz LimakPort olarak sizleri desteklemeye hazırız” dedi.

Körfezin kalkınması için lojistik eko sistem şart

LimakPort İskenderun Limanı Genel Md. Yrd. Mehmet Ünlü ise, İskenderun körfezinin lojistikte geleneksel alt yapısının gemi acenteleri olduğuna dikkat çekerek gemi acentelerinin konteyner taşımacılığı alanına mutlaka girmeleri gerektiğine vurgu yaptı.

LimakPort İskenderun Limanı Genel Müdürü Gündüz Arısoy ise panelin soru cevap kısmında acente yetkililerinden gelen sorularını cevaplandırdı. Arısoy, Türkiye’de konteyner taşımacılığının son 20 yıl verilerinin çok önem arz ettiğini belirterek İskenderun körfezinde konteyner taşımacılığındaki hedeflenen büyüme rakamının 2020 yılı için %32 gibi bir oranda olmasını ön gördüğünü söyledi. Arısoy, İskenderun’un geliştiğini büyüdüğünü ancak lojistik eko sistem oluşturulamaz ise büyümenin sınırlı kalacağını söyledi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"