‘İskenderun Kaymakamlığı binası yüzde 80 tamamlandı’

Yayınlanma Zamanı : 28 Ağustos 2020 Saat: 16:45

‘İskenderun Kaymakamlığı binası yüzde 80 tamamlandı’

Hatay Valisi Rahmi Doğan, bir dönem Adliye binası olarak da hizmet veren ve restorasyon çalışmalarının ardından İskenderun Kaymakamlığı olarak kullanılacak olan tarihi binada çalışmaların yüzde 80’inin tamamlandığını söyledi. Restorasyon hatalarına düşmemek için binanın tarihi yapısına ve dokusuna uygun malzemeleri kullanmak amacıyla Anıtlar Kurulu’ndan onay aldıklarını ve birkaç malzeme için onay beklediklerini ifade eden Vali Doğan, binanın kısa sürede tamamlanacağını ifade etti.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 20191224-hatay-valisi-iskenderun-kaymakami-hukumet-konagi-7.jpg

Hatay Valisi olmadan öncede tarihi binayı gezdiğini anlatan Vali Doğan, “Ben bu binayı vali olmadan önce görmüştüm.  İller İdaresi Genel Müdürü iken, binayı bize dönemin Valisi Sayın Ercan Topaca gezdirmiş ve burası için bir ödenek talebinde bulunmuştu. O zaman da burasının önemli bir bina olduğunu ve Ankara’da gerekli takibin yapılacağını söylemiştik. Şuanda restorasyon devam ediyor.  Sadece kullanacağımız malzemelerin her biri için kuruldan onay alıyoruz. Buraya, ‘Şu malzemeyi kullanalım’ diye götürdüğümüzde, kurul buranın tarihi yapısına, tarihi dokusuna uygun olan o malzemeyi seçiyor. Bu malzemelerle ilgili beklediğimiz onaylar var, başka beklediğimiz bir onay yok. Biliyorsunuz tarihi binaların restorasyonu uzun sürüyor. Biraz hassas davranmamız, nitelikli ve kaliteli malzeme bulmamız lazım. Biz orada işin yüzde 80’ini tamamladık. Zaman zaman binayı gezip görüyorum. İşte ahşap yapılanması olsun, fayanslar olsun her konuda kurulla birlikte hareket etmek zorundayız.  Aksi takdirde restorasyon hataları çıkıyor. Biz böyle bir hataya düşmemek adına kurulla birlikte hareket ediyoruz. Onun dışında restorasyonla ilgili bir sorun yoktur. Kısa sürede de bitireceğiz” dedi.   

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"