İskenderun, Lübnan’la liman kardeşliğine hazır!

Yayınlanma Zamanı : 12 Ağustos 2020 Saat: 15:46

İskenderun, Lübnan’la liman kardeşliğine hazır!

Limakport İskenderun Genel Müdürü Gündüz Arısoy, yaşanan büyük patlamanın ardından kısmi bir şekilde faaliyetlerine yeniden başlayan Beyrut Limanı’na en yakın alternatif liman olarak yardıma ve hizmete hazır olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Lübnan’ın başkenti Beyrut ziyareti sırasında İskenderun ve Mersin limanlarının Lübnan’ın hizmetinde olabileceğini belirtmesinin ardından gözlerin çevrildiği İskenderun Limanı ile ilgili Müdür Arısoy, İskenderun’un Beyrut’a yaklaşık 400 kilometre uzaklıkta olduğunu belirtirken, 6 saatlik sürede İskenderun’dan Beyrut’a ulaşımın mümkün olduğunu anlattı.

Limakport’un Beyrut’un yük trafiğini kaldırabilecek kapasiteye mevcut olduğunun vurgulayan Arısoy, “Arısoy, “LimakPort İskenderun, 1 milyon TEU konteyner, 4 milyon ton dökme genel kargo, 200 bin adet araç kapasitesine sahip 15 bin metrekare depolama alanı ve 1 milyon metrekarelik sahası ile Beyrut için gelebilecek ekstra yükler için yeterli kapasitesi mevcuttur. Transit işlemleri hızlı bir şekilde tamamlanıp sevkiyata hazır hale getirilecektir. Limanımıza 14 adet konteyner hattı haftalık 11 adet servis ile uğrak yapmaktadır. Ayrıca tarifesiz sefer yapan her türlü dökme, genel kargo ve Ro-Ro gemisi yanaşabilmektedir. Limanımız 552 metre ve 370 metrelik lineer rıhtımları ve 260 metrelik çift tarafı parmak iskelesi ile toplamda bin 442 metre rıhtım uzunluğu ve 15,5 metre su derinliği ile 400 metre uzunluğa 160 bin GRT’a kadar gemileri kabul edebilmektedir” şeklinde konuştu.

Beyrut Limanı patlamadan bir hafta sonra kısmi olarak faaliyete başladı


YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"