Vali Doğan’dan önemli Amanos Tüneli vurgusu!

Yayınlanma Zamanı : 29 Temmuz 2020 Saat: 12:15

Vali Doğan’dan önemli Amanos Tüneli vurgusu!

Hatay Valisi Rahmi Doğan, ilimizin yanısıra Gaziantep, Şanlıurfa ve  Kahramanmaraş’ı yakından ilgilendiren Amanos Tüneli’nin milyon metrekarelik araziyi yatırıma açacağını söyledi. 8 km. uzunluğundaki tünelin ne kadar erken yapılırsa Hatay için o kadar avantajlı olacağının altını çizen Vali Doğan,  tünelin tamamlanmasıyla bölgedeki tüm limanların tam kapasiteyle çalışacağını ve ekonominin de canlanacağını söyledi.

Amanos Tüneli’nin bölgeye sağlayacağı avantajları anlatan Vali Rahmi Doğan, ”Üreticimiz iş insanlarımız, esnafımız, tüccarımız ürettiğini dünyanın her bir tarafına ulaştırabilecek kapasitede, beceri de niteliktedir.  Amanos tüneli 8 km uzunluğunda bir tünel ve bunun karşılığında da Hassa tarafında da milyon metrekarelik hazine arazileri var. Yatırımcılarını bekleyen araziler var.  Bu konuda siyaset bir araya gelip biraz daha çalışmalar yaparsa, belki bir yap işlet devret modeli üzerinde durulur.  Ne  kadar erken yapılırsa bizim şehrimiz açısından o kadar avantajlı olur, sadece şehrimizi değil, Gaziantep’i, Şanlıurfa’yı  Kahramanmaraş’ı yakın illeri ilgilendiren bir tünel. En çokta Gaziantep’i ilgilendiriyor çünkü denize daha da yaklaşmış oluyor. Bizim buradaki limanlarımız kapasitelerini tam kullanır hale gelecektir.  Limak burada bildiğim kadarıyla %30, 35 kapasiteyle çalışıyor ilaveten 11 tane limanımız var. Bütün limanlarımız bu tünelle birlikte tam kapasiteyle çalışacak belki ilaveten liman ihtiyaçları da hasıl olacak. Dün Çevlik Sahil Güvenlik Karakolu’nu ziyaret ettim. 70 kilometrelik bir körfezimiz var. Körfezin derinliği de yük gemilerin yanaşabileceği nitelikte, böyle bir körfeze sahip olmak bir avantaj. Bizim geçen seneki rakamlarımız vergi tahsilatında 81 ilin sıralamasında yedinci sıradayız 10 milyar TL vergi tahsilatımız olmuş bu vergiyi tahsil edebilmek için birilerinin üretmesi ve kazanması lazım ki biz de buradan vergi alalım.  Biraz önce de ifade ettiğim gibi milyon metrekarelik arazileri de hem yerli hem de yabancı yatırımcı geldiği takdirde ekonomik açıdan ilimizi canlandırır” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"