Açık Tütün Artık Yasak

Yayınlanma Zamanı : 02 Temmuz 2020 Saat: 15:14

Açık tütün satana, alana ve içene 6 yıl hapis cezası geldi. Ticari amaçla sigara kağıdına tütün sararak satmak, yasaklandı. Aykırı davrananlar, altı seneye kadar hapis cezası ile yargılanacak.
Sigara kağıtlarına tütün doldurarak veya içi tütün doldurulmuş makaronların poşetlenerek satılması, 26 Haziran tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre yasaklandı. Söz konusu yasak, 1 Temmuz 2020 tarihinde yürürlüğe girdi. Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu çerçevesinde hayata geçirilen bu yasağa uymayanlar, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. Türkiye’de açık tütün ürünlerinin, 25 bin sokak arası tütüncü dükkanından ve internet üzerinden, toplamda yaklaşık 300 binden fazla noktadan satıldığı tahmin ediliyor.

Yapılan son düzenlemelere göre, devlet, 15 liralık bir paket sigaradan 12,8 lira vergi alıyor. İllegal açık tütün ürünleri satışından devletin kasasına bir kuruş gelir girmezken, oldukça yaygın hale gelen açık tütün ürünlerinden kaynaklanan senelik vergi kaybının 15 milyar liraya yaklaştığı hesaplanıyor. Benzer bir uygulama, 2014 yılında yurt dışından kanun dışı yollarla ülkeye sokulan kaçak sigaralar için de getirilmiş ve yüzde 20’nin üzerine çıkan kaçak sigara oranı, kısa sürede yüzde 4’e kadar gerilemişti. Bu arada 2019 senesinde sigaradan yaklaşık 50 milyar TL ÖTV elde edildi.
İçine ne koyulduğu, nasıl üretildiği belli olmayan, devlet tarafından da kontrol edilemeyen kaçak sarma tütün zehir saçıyor. Laboratuvar ortamında yapılan analizlere göre, illegal üretilen bu tütün ürünlerinde, kabul edilen kadmiyum seviyesinin beş kat, kurşun seviyesinin ise altı kat fazla olduğu tespit edildi. Ayrıca içinde yüksek miktarda talaş ve benzeri ürünlerin bulunduğu da belirlendi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"