Bu yıl narenciye yok!

Yayınlanma Zamanı : 29 Mayıs 2020 Saat: 14:34

Bu yıl narenciye yok!

Ak Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, ilçe tarım müdürlükleri tarafından hazırlanan ve Afrika sıcaklarından etkilenen narenciye sektöründe yaşanan sıkıntıların yer aldığı Yüksek Sıcaklık Etkisi Meyve Etkilenim Ön Raporunu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sundu. Hava değişiminden kaynaklı afet olarak değerlendirdiği sıcaklıkların çiftçiye verdiği zararı netleştirmek için 10 gün içerisinde yapılacak olan tespit çalışmaları doğrultusunda hazırlanacak olan ikinci raporu da Bakan Pekdemirli’ye ileteceğini söyleyen Türkoğlu, narenciye üreticilerinin zararlarının telafisi için konunun takipçisi olacağını ifade etti.

Rapora göre, sıcaklardan daha çok genç erkenci mandarinlerin etkilendiğini, limon ve geçici mandarinde ise döküm olmadığını belirten Milletvekili Türkoğlu, “Hatay’da 14-19 Mayıs 2020 tarihlerinde mevsim normallerinin üzerinde seyreden ani bir sıcaklık değişimi olmuştur. Ve sıcaklık nedeniyle genelde Antalya’dan Hatay’a ve özelde Turunçgil Diyarı Dörtyol ve Erzin’de narenciye’de sararma, meyve Kabuğunda kararma, çökme ve bunlara bağlı olarak da döküm meydana gelmiştir. Söz Konusu ani hava değişiminden kaynaklı afet ile İlgili, ilçe tarım müdürlüklerimiz tarafından Yüksek Sıcaklık Etkisi Meyve Etkilenim Ön Rapor’u hazırlanmıştır. Rapora İstinaden Rize Satsuma’da gençlerde yüzde 80/90, yetişkinlerde yüzde 50/60, Genç Erkenci Mandarinlerde (Okitsu, Primasol, Dobaşi beni, Mihowase) yüzde 80/90, Yetişkin Erkenci Mandarinlerde yüzde 60/70, portakal’da yüzde 60/70 oranında döküm olmuştur. Limon, altıntop ve Geçici Mandarin’de(W. Murcot) ise döküm olmamıştır. Hazırladığımız Ön Raporu bugün itibariyle Tarım ve Orman Bakanımız Sn. Dr. Bekir Pakdemirli’ye İlettik. Akabinde 10 gün sonra alanda netleştireceğimiz zararın Tespit Raporu’nu da bakanlığımıza İleteceğiz. Narenciye üreticilerimizin zararlarının telafisi için bakanlığımız düzeyinde yakın takipte olacağımızın altını çiziyor, çiftçilerimize Geçmiş Olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"