Afrika sıcakları narenciye üretim merkezlerimizi vurdu!

Yayınlanma Zamanı : 28 Mayıs 2020 Saat: 16:00

Afrika sıcakları narenciye üretim merkezlerimizi vurdu!

Türkiye’de geçen hafta yaşanan ve tüm Çukurova bölgesinde etkili olan Afrika sıcakları, narenciye üretim merkezi olan Dörtyol ve Erzin ilçelerini de vurdu. Sıcaklıkların 40 dereceyi aşması nedeniyle portakal, limon, mandalina ve greyfurt ağaçlarının meyveleri dallarında kuruyarak döküldü. Yaşanan ani hava değişimi nedeniyle Hatay’ın önemli geçim kaynağı olan narenciyede verim yüzde 80 oranında zarara uğradı.

ÇİFTÇİLERDEN BAKANLIĞA ÇAĞRI

Ani hava değişimi nedeniyle yaşanan afetin sigorta kapsamına alınması için Tarım Bakanlığına çağrıda bulunan çiftçiler aynı zamanda kredi borçlarının faizsiz bir şekilde ertelenmesini talep etti.

Narenciyede yaşanan afetin Antalya’dan Hatay’a kadar uzandığını ifade eden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, başta Hatay olmak üzere zarara uğrayan tüm illerin afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini ifade etti.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"