Bakanın rotası; İskenderun’un mavi suları!

Yayınlanma Zamanı : 24 Mayıs 2020 Saat: 14:28

Bakanın rotası; İskenderun’un mavi suları!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İskenderun Deniz Üs Komutanlığı’nı ziyaret etti. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal birlikte Üs Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik tarafından karşılanan Bakan Akar, tören kıtasını selamladı. TCG KARPAZ, TCG KARATAŞ karakol gemileri ve Üs Komutanlığı personeli ile bayramlaşan Bakan Akar, daha sonra Akdeniz Kalkanı Harekatı’nda görev alan TCG BARBAROS Fırkateyni’ne geçti.

Burada personel ile bayramlaşan Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi daha sonra Akdeniz, Ege ve Karadeniz’de yani Mavi Vatan’da görev yapan muharip unsur komutanları ile video konferans ile görüştü. Faaliyetlere ilişkin bilgi alan, talimatlar veren Bakan Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadelenin yanı sıra denizde ve havadaki faaliyetlerine de kararlılıkla devam ettiğini belirtti.

Terörle ve Koronavirüs ile mücadelede alınan tedbirleri de ele aldığı konuşmasında Bakan Akar, “Denizlerdeki meselelerimize baktığımızda, biz sadece kendi hak ve hukukumuzu değil aynı zamanda Kıbrıslı kardeşlerimizin de hakkını, hukukunu korumakta kararlıyız. Doğu Akdeniz’de, Ege’de herhangi bir şekilde Türkiye’yi yok sayan bir kararın yaşama şansı yok. Biz bu konuda tamamen ikili anlaşmalardan, uluslararası hukuktan, iyi komşuluk ilişkileri ve diyalogdan yanayız.  Biz diyalogla bütün problemlerimizin çözülmesinden yanayız. Bu konuda uluslararası hukuka uygun, barışçıl yönetmelerle siyasi çözümleri arzu ediyoruz. Ancak anlaşmalara, sözleşmelere, mutabakatlara sadık kalmamız demek bir zafiyet değildir. Bizim aynı zamanda hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak ve kollamak için de her türlü mücadeleyi yapmaya hazır olduğumuzu söylememiz de tehdit anlamına gelmemektedir. Herkesin bunu bilmesini istiyoruz” dedi.

İZAHI MÜMKÜN DEĞİL 

Son dönemde Ege’de yaşanan bazı olaylara da değinen Bakan Akar, şöyle konuştu: “İyi komşuluk ilişkileri konusunda tüm girişimlerimize, anlayışımıza, sabrımıza rağmen son günlerde Ege’de yapılan tacizlerin izahı mümkün değildir. Bunlar çok ciddi tahriktir, provokasyondur. Bunun kendilerine hiçbir yararı yoktur. Bu konuda herkesin aklını başına toplamasının iki tarafın da menfaatine olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Biz olayların diyalog ve karşılıklı anlayış çerçevesinde çözülmesi için bugüne kadar her türlü gayreti gösterdik bundan sonra da aynı gayreti göstermeye devam edeceğiz.”

Tüm personelin Ramazan Bayramı’nı kutlayan Bakan Akar, sözlerini şehitlere Allah’tan rahmet gazilere şifa ve minnet duygularını ileterek tamamladı.

BAYRAĞI SELAMLADI

Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı gemilerde her sabah saat 08,00’de yapılan “Toka Sancak Töreni”, TCG KARPAZ, TCG KARATAŞ gemilerinde de icra edildi. Türk Bayrağı’nın göndere çekildiği tören, Üs Komutanlığındaki bayramlaşma sırasında gerçekleşti. Bakan Akar söz konusu tören dolayısıyla bayramlaşma törenini yarıda keserek Komutanlarla birlikte bayrağı selamladı. 

Tören sonrasında Bakan Akar ve TSK Komuta Kademesi, “Zambak” botuyla İskenderun açıklarındaki TCG BARBAROS Fırkateyni’ne geçti.

Bakan Akar ve Komutanlara firkateyne binişleri sırasında gemi şapkası takdim edildi, TCG BARBAROS’a ziyaret nedeniyle Milli Savunma Bakanlığı forsu çekildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"