Bu makina İskenderun’da üretilecek!

Yayınlanma Zamanı : 31 Mart 2020 Saat: 11:00

Bu makina İskenderun’da üretilecek!

Milli Eğitim Bakanlığı’nın N95 standardında maske yapan makinenin üretimine yönelik Ar-Ge çalışmaları için seçtiği üç pilot il arasında Hatay da İskenderun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ile yeraldı.

Meslek liselerinin üretim kapasitesini harekete geçiren uygulamalar kapsamında Payas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin dezenfektan üretiminin ardından İskenderun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin de tam otomatik üretim kapasitesine sahip olan makinayı üretecek olması Hatay’ın koronavirüse karşı katettiği mesafeyi de gözler önüne serdi. İskenderun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi dahil İstanbul ve Bursa’nın da pilot il seçildiği uygulama kapsamında ilk makinelerin nisan ayında üretileceği bildirildi.

İstanbul, Bursa ve Hatay pilot iller

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, N95 standardında maske yapan makinenin üretimine yönelik Ar-Ge çalışmaları için üç pilot il seçtiklerini ve burada çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini belirterek, “Maske üretimi yapabilecek makine üretmek için İstanbul, Bursa ve Hatay’ı pilot iller olarak seçtik. Ar-Ge çalışmaları başarılı bir şekilde ilerliyor. Özellikle Hatay’daki arkadaşlarımız çok iyi mesafe aldılar. Nisan ayında ilk üretimi gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Burada amacımız, üretimin tüm aşamalarının bilgi ve becerisine sahip olabilmek ve bunu da ülkemizde bu alanda üretim yapan firmalarımızla paylaşarak üretim kapasitesinin artmasına katkı verebilmektir. Sürece katkı veren il müdürlerimize, öğretmenlerimize ve paydaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Birlikte başaracağız

Hatay’daki okulun İskenderun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi olduğu müjdesini veren Ak Parti Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel de, “N95 Maske Makinesi üretiminde özellikle İlimiz Hatay’ın katettiği mesafeyle ve bu konuda Değerli Hocalarımızın ve öğrencilerinin başarılarıyla gurur duyuyorum. Bu bağlamda İskenderun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi de N95 maske makinası üretecek. Birlikte üretecek, Birlikte paylaşacak, Birlikte başaracağız. Unutmayın!
Koronavirüs, alacağımız tedbirlerden daha güçlü değil” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"