Arsuz’da bayram kutlanmadı ama, gelenek bozulmadı!

Yayınlanma Zamanı : 31 Mart 2020 Saat: 11:30

Arsuz’da bayram kutlanmadı ama, gelenek bozulmadı!

Arsuz’da asırlardır kültürel miras olarak geleceğe aktarılan,
doğanın canlanması ve baharın gelişini simgeleyen 30 Mart Yumurta Bayramı(Ğid-il Sabatağs), bu yıl dünyayı etkisi altına alan korona virüsün gölgesinde sessizce kutlandı. 30 Martta başlayıp, 14 Nisan’da sona eren ve iki bahar bayramı arasındaki 14 günlük sürenin Bahar Şenlikleri olarak kutlandığı Arsuz’da, bu yıl virüs dolayısıyla bütün etkinlikler iptal edilirken, coşkulu kutlamalar yerini evde kal kuralına uyan vatandaşların aile içi kutlamalarına bıraktı. Bayramın sembolü olan yumurtalar her yıl olduğu gibi bu yılda boyanırken, yumurta tokuşturma geleneği de bozulmadı.

Bayram dolayısıyla kısa bir mesaj yayınlayan Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, ilçedeki hoşgörüye dikkat çekerek,  “İlçemiz farklı dinlerin, kültürlerin bir arada yaşadığı medeniyetler şehri, nezih ve nadir yerlerden birisidir. Bayramlarımız, değerlerimiz, birlikteliğimizin daha da güçlenmesine vesile olur. Ancak, ulusal birliktelik ve sağduyuya en çok ihtiyaç duyulduğu bu dönemde, her yıl yaşadığımız güzelliği, hoşgörüyü yaşayamazdık. Tüm Arsuzlu hemşehrilerimizin, her yıl olduğu gibi bu yıl çeşitli etkinliklerle fiilen kutlama imkânı bulamadığımız Bahar Bayramını (Ğid Sabatağş) en içten dileklerimle kutlar, huzur ve sağlık dolu yıllar dilerim” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"