Arsuz’da ‘Kalpaksız Kuvayı Milliye’ Neferi anıldı

Yayınlanma Zamanı : 24 Ocak 2020 Saat: 18:51

Arsuz’da ‘Kalpaksız Kuvayı Milliye’ Neferi anıldı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Arsuz İlçe Teşkilatı, Cumhuriyetin, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucusu usta gazeteci – yazar Uğur Mumcu’yu aracına bomba koyularak katledilişinin 27. Yıldönümünde saygıyla andı.

CHP Hatay İl Başkan Yardımcısı Leyla Sakaroğlu, CHP Arsuz İlçe Başkanı Mahmut Şirin, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, muhtarlar, belediye meclis üyeleri ve partililerin yoğun katılımıyla düzenlenen törende, katılımcılar Uğur Mumcu’nun fotoğrafları ve gazete küpürlerinin yer aldığı anma köşesine kırmızı karanfil bıraktı.

Uğur Mumcu’nun kalemin kılıçtan keskin olduğunu ortaya koyan usta  bir gazeteci – yazar olduğunu ifade eden CHP Arsuz İlçe Başkanı Mahmut Şirin, “24 Ocak 1993 tarihinde karanlık eller tarafından arabasına konulan bir bombanın patlaması sonucunda yaşamını yitiren Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, ülkemizin yetiştirdiği sayılı ve yeri hiçbir zaman doldurulamayacak büyük bir şahsiyetti. Aydın kimliği ve başarılı meslek hayatıyla gazeteci olmasının ötesinde ömrünü Türkiye’nin çağdaşlaşma ve gelişme mücadelesine adayan ve kendisini “Kalpaksız Kuvayı Milliye” neferi olarak nitelendiren Araştırmacı Gazeteci Yazar Uğur Mumcu, yazıları ve eserleriyle kalemin kılıçtan keskin olduğunu ortaya koymuştur. İnsanlara fikir sahibi olmadan önce bilgi sahibi olmalarını öğütleyen Uğur Mumcu araştıran, sorgulayan ve korkusuzca mesleğini icra eden bir gazeteciydi. Günümüzde küresel aktörlerin güç yarışına girdikleri Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri çeyrek yüz yılı aşkın bir süre önce görmüş ve bunları korkmadan yazıya dökmüştü. Ne yazık ki Uğur Mumcu’yu susturmak isteyen hainler, kalleşçe düzenledikleri bombalı suikast ile canına kıydılar. Hiç şüphesiz bu suikastın arkasındaki karanlık güçler Uğur Mumcu’nun temsil ettiği Kuvay-ı Milliye ruhunu hedef almışlardı. Ancak şu da bilinmelidir ki, bu topraklarda Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan yürüyen, Kuvayı Milliye ilke ve anlayışını benimsemiş, Cumhuriyet sevdalıları var olduğu sürece hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaklar. Bu düşüncelerle özgürlük, barış ve demokrasinin yılmaz savunucusu, Türk basının onurlu ve korkusuz kalemi Uğur Mumcu’yu aramızdan ayrılışının 27. yıldönümünde rahmet ve saygıyla anıyorum” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"