Bebeğiniz memeyi ret mi ediyor?

20 Aralık 2019
Bebeğiniz memeyi ret mi ediyor?

Meme Reddi; normal bir düzende emen bebeğin aniden veya kademeli olarak memeyi emmeyi bırakmasıdır. Öncelikle belirtmek istiyorum ki; bu durum, kesinlikle emzirmenin bittiği, sonlandığı ve tekrar memeye dönülemeyeceği anlamına gelmez, geçicidir. Mutlaka altta yatan bir neden vardır. Bu nedeni bulmak ve çözmek meme reddini yenmenizi sağlayacaktır.

Meme reddinde bebek tek memeyi veya iki memeyi birden red edebilir. Bilinmesi gereken en önemli nokta; 3-4 aylık veya daha büyük bir bebek memeyi eskisi kadar sık istemeyebilir, beslenme araları açılabilir, oyun oynamak ve çevresindekilerle iletişim kurmak için daha fazla zaman isteyip, memede kısa zaman geçirebilir. Artık daha net gördüğü için dikkati daha çabuk dağılabilir ve çevre ilgisini çekmeye başlar ki bu normal gelişimsel bir süreçtir şekilde gelişen süreç MEME REDDİ değildir, ısrarcı olmamak, bebeğin acıkmasını ve memeyi talep etmesini beklemek faydalıdır.

Meme reddinin nedenleri neler olabilir?

Genelde meme reddini başlatan bir olay vardır;

• Annenin ani üzüntü, kaygı yaratacak bir olay yaşaması olabilir .

• Bebeğin memeyi ısırması sırasında istemsizce bağırmak bile meme reddi yaratabilir. Kısa süren bir reddir.

• Parfüm kokuları, annenin deodorant değiştirmesi meme reddi olarak karşımıza gelebilir.

• Burun tıkanıklığı da çok sık görülen bir red nedenidir.

• Memeden süt akışının yavaşlaması (adet dönemleri, doğum kontrol hapı kullanılması ) veya hızlanması (tazyikli süt) meme reddine neden olabilir.

• Biberon kullanımı, en sık meme reddine neden olan sebeptir. 10 yıllık çocuk hekimliği pratiğimde hiçbir annenin memesinin diğerine benzemediğini görmüş biri olarak diyebilirim ki, hiçbir biberon anne memesine benzeyemez.

• Besin alerjisi; şiddetli ve uzun süren redde neden olur, dirençli redler ile beraber besin alerjisinin diğer bulguları var mı diye sorgulamak gerekir.

• Reflü,

• Diş çıkarma dönemi,

• Ağızda pamukçuk,

• İdrar yolu enfeksiyonu, grip , otit en sık olmakla beraber bebeğin geçirdiği tüm hastalıklar,

• Çevresel değişimler, tatile çıkma, yatak değişimi gibi nedenler,

• Aşırı uyaran bulunan ortamlar, yüksek ses, yoğun ışık,

• Emzik özellikle emziğin yoğun kullanımı,

• Ağır egzersiz sonrası sütte tat değişimi, annenin kullandığı ilaçlar,

• Mastitte red yapabiliyor, mastitte sütün tadı değişebiliyor.

Meme reddi tedavi edilebilir mi?

Bebeğin memeyi bırakıp formül ürünle beslenmesine neden olur mu?

Meme reddinin en güzel tarafı geçici olmasıdır. Birkaç red nedeni üst üste gelmişse, evet(!) geçmesi uzun sürmektedir. Fakat tamamen geçicidir. Bu süreçte önemli olan vazgeçmemek, reddin geçici olduğunu bilerek, bebeğin kilo alımı ve gelişimi yeterli ise formül mamaya başlamamaktır. Bu süreçte hızla formül mamaya başlanması reddi daha da derinleştirebilir. Zaman ve sabır çok önemli! 32 haftalık prematüre doğan, annesinin sürekli sağım yaparak 2 ay kuvözde anne sütü ile beslediği bir bebeğim tazyikli süt sorununa ve biberon kullanımına bağlı meme reddi yaşadı, taburcu olduktan yaklaşık 6 ay sonra memeye döndü. Evet! Reddi yenmesi tam 6 ay sürdü. Anne bu süreçte asla vazgeçmedi, bebeği de şimdi sadece memeden anne sütü ile besleniyor.

Peki meme reddini nasıl yeneceksiniz?

İlk basamak bebeğinizi çocuk doktoruna muayene ettirip red nedenini bulmak olmalı. Bebeğiniz uykulu iken veya yeni uyandığında memenizi teklif edin. Alıyorsa meme reddini her an yenebilirsiniz, çok yakın. Hekimizle beraber bu dönemde uygulayacağınız alternatif beslenme yöntemini seçin. Düzenli bir sağım planı oluşturun. Meme reddini yenerken iki adım ileri bir adım geri olabilir, sürecin böyle gideceğini bilmek çok önemli.

UNUTMAYIN MEME REDDİ BEBEĞİNİZİN MEMEYİ BIRAKTIĞI ANLAMINA GELMEZ !❤

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"