Vali, turizm altyapısını adım adım işliyor!

Yayınlanma Zamanı : 13 Aralık 2019 Saat: 16:01

Vali, turizm altyapısını adım adım işliyor!

Hatay Valisi Rahmi Doğan, DOĞAKA’nın 2019 Turizm Altyapısının Geliştirilmesi amacıyla destekleyeceği 5 projenin yanısıra, 2020 planlamasında yeni projeler için Hatay’a 8,5 milyonluk yeni bir hibe daha sağlanacağını ifade etti.

Vali Doğan, 2019 Turizm Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı kapsamında DOĞAKA ile bugün imzaladığı destek sözleşmesi kapsamında önümüzdeki ay uygulama ihalesine çıkılacak olan Madenli Su Sporları Merkezi ve Yat Yanaşma İskelesi’nin toplam maliyetinin yaklaşık 6,9 milyon TL olduğunu, bunun 3,7 milyonunun DOĞAKA, geri kalan kısmının da Valilik tarafından ödeneceğini söyledi.

Hatay’ın denizi, tarihi, kültürü ve sanatı olan bir şehir olduğunu, dolayısıyla turizme de önem verdiklerini ve buraya yatırım yapmak istediklerini anlatan Vali Doğan, sahip olduğumuz değerlerimizi öne çıkarmak için desteklenecek 5 proje ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

‘’2019 içerisinde DOĞAKA’nın Turizm Altyapısının Geliştirilmesi için çalışmaları olmuştu. Bu kapsamda geçen hafta içerisinde Osmaniye’de yapılan kurul toplantısında projelerimiz onaylandı ve bugün DOĞAKA ile bir protokol imzalayarak, uygulamalara başlayacağız. Tabi Turizmin Altyapısının Geliştirilmesiyle ilgili ilana Kasım ayı içerisinde çıkıldı ve bağımsız denetçiler tarafından projeler incelendi, onaylandı ve yürürlüğe girdi. 7.782.975 TL’si DOĞAKA tarafından karşılanmak üzere, beş projemiz için toplamda 14.471.774 TL’lik bir bütçe ayırdık. Geri kalan kısımlar ise Valiliğimiz tarafından karşılanacaktır.

Hatay Mutfak Sanatları Merkezi Projesi:

Bu projeler sürekli konuştuğumuz projelerdi. Bir tanesi Hatay Mutfak Sanatları Merkezi Projesi. Biliyorsunuz hem Meclis Binası’nı hem Adalı Konağı’nı kamulaştırmıştık. Şuanda her ikisi için de restorasyon projeleri çalışmaları devam ediyor. Kuruldan geçti. İnşallah önümüzdeki ay içerisinde projeler başlamış olacak. DOĞAKA’ya müracaatımız neticesinde buradan yaklaşık 2 milyon TL’lik bir destek aldık. Geri kalan kısmını da biz Valilik olarak kendi bütçemizden karşılayarak Hatay Mutfak Sanatları Merkezi’ni yapacağız. Projemiz eğer Şubat ayı içerisinde geçerse inşallah Mart-Nisan gibi uygulama işlemlerine de başlarız.

Hatay Meclis Kültür Sanat Merkezi:

Bir diğer projemiz Hatay Meclis Kültür Sanat Merkezi Projesi. İçerisinde 450 kişilik bir tiyatro/konferans salonu var. Burası kültür sanat faaliyetleri için kullanılacak. Araştırma çalışmaları burada da devam ediyor. Yine Şubat ayı içerisindeki toplantıdan geçecek ve uygulamasına da aynı tarihlerde başlanacak. Eski kafeterya olan kısmını da kütüphane yapmayı düşünüyoruz. Vatandaşlarımız rahatça gidip orada vakit geçirebilecekler. 1.750.000 TL’si DOĞAKA desteği ile 3.000.000 TL ye mal edeceğiz.

Madenli Yat Turizmini Geliştirme Projesi:

Göreve başladığımdan beri en çok konuşulan konulardan bir tanesi de Madenli Yat Turizmini Geliştirme Projesi. Bakanlık oradaki balıkçı barınağını Valiliğimize devretti ve oradaki proje çalışmasını bu ay içerisinde tamamladık. Önümüzdeki ay uygulama ihalesine çıkılacak ve Mayıs gibi bitmesini temenni ediyoruz. Hem yat limanı, hem su sporları olmak üzere iki projemiz var orada. Yat limanı için 1.990.000 TL DOĞAKA’nın desteği olacak geri kalan kısmı Valiliğimiz tarafından karşılanacak. 3.585.000 TL’lik bir proje.

Madenli Su sporları merkezi:

Su sporları merkezi için yine 3.297.533 TL’lik bir proje. Bunun da 1.750.000 TL’si DOĞAKA tarafından karşılanacak. İkisi de hazır. Son halini gördükten sonra uygulama ihalesine çıkılıp uygulanmaya başlanacak. 3-4 ay içerisinde burayı da tamamlamayı temenni ediyoruz. Yatırımcılara da yer vereceğimizi daha önce de ifade etmiştik. Lokantalar, kafeteryalar ve sosyal donatılar olacak. Bizim çalışmamızla birlikte buradaki diğer faaliyetlerde devam edecek.

Samandağ Hz.Musa Yolu Projesi:

Beşinci projemiz ise Vakıflı Köyü ile Hıdırbey Köyü arasındaki yürüyüş yolu yapımı olacak. Vatandaşlarımız iki köy arasında rahatça yürüyebilsin diye yaptığımız bir proje. Proje bedeli 400.000 TL. Bunun 300.000 TL’sini DOĞAKA’dan alacağız. 100.000 TL’sini de Valilik olarak biz karşılayacağız. Bu beş projemizin parası hazır, projeleri hazır, çok kısa süre içerisinde de uygulama projesine geçeceğimizi düşünüyorum. Hayırlı uğurlu olsun diyorum.

2020’de de turizm altyapına 20 milyon hibe

2020 için yine aynı şekilde diğer İl Valilerimizle de kurul olarak aralık ayı başında yaptığımız toplantıda önümüzdeki yılın yatırımlarını da görüştük. Orada da yine 20.000.000 TL’lik bir meblağı turizm altyapısını güçlendirmek için kullanmaya oy birliği ile karar verdik. Dolayısıyla oradaki 20.000.000 TL den yine yaklaşık 8.500.000 TL’ik bir rakam, bu projeler için Hatay’a verilecek. Tabi 2020 yılında hangi projeleri sunacağız? Hangi projelere destek vereceğiz? Bunlar yapacağımız çalışmalara bağlı. Ama böyle bir meblağı da önümüzdeki yıl için ayırmış olduk.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"