Dünyanın hem yaratıcı, hem de öğrenen tek şehri; Hatay

Yayınlanma Zamanı : 13 Aralık 2019 Saat: 16:36

Dünyanın hem yaratıcı, hem de öğrenen tek şehri; Hatay

UNESCO tarafından hem yaratıcı, hem de öğrenen şehir unvanını dünyada kazanan tek şehir olan Hatay’da Öğrenen Şehirler Ağı’na dâhil edilmesinin lansman toplantısı yapıldı.

2017 yılında UNESCO tarafından Yaratıcı Şehirler Ağı’na katılarak Gastronomi Kenti, 2019 yılında da Öğrenen Şehirler Ağı’na da dâhil edilerek bir ilke imza atan Hatay’ın Öğrenen Şehirler Ağı’na dâhil edilmesinin UNESCO Hatay Gastronomi Evi’nde düzenlenen tanıtım toplantısına Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Antakya Kaymakamı Orhan Mardinli, Kırıkhan Kaymakamı Zafer Karamehmetoğlu, Dışişleri Bakanlığı temsilcileri, UNESCO Milli Komite Genel Sekreter Yardımcısı İhsan Tolga Kurucu, UNESCO Öğrenen Şehir Danışmanı Alperen Tosun, Hatay Büyükşehir Belediyesi idarecileri ve davetliler yer aldı.

Öğrenen Şehir Hatay

Toplantıda Öğrenen Şehirler Ağı’nın ne olduğu ve Hatay’a katkılarını paylaşan koordinatör Fatma Dodurka, “Hem yaratıcı hem de öğrenen şehir unvanını dünyada kazanan tek şehiriz. Bu anlamda ilklere imza atıyoruz. Bu önemli ağa dâhil edilmemizle birlikte birçok fırsat bizi bekliyor. Herkesin bu fırsatlardan faydalanması ve gelişmesi için çalışmaya devam edeceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Lütfü Savaş’a ve mülki amirlerimize desteklerinden ötürü teşekkür ederim” dedi.

“Sahip olduğumuz altın bileziklere dört elle sarılalım”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay’da çıtanın her geçen gün daha da yukarıya taşındığını belirterek, “Hatay’ın elinde EXPO ile birlikte UNESCO’nun iki değeri var. Bir toplumu geliştirmek için o toplumun öğrenmeden uzak tutulmaması gerekir. Bu nedenle biz insanlarımızın öğrenme isteğini beşikten mezara kadar yüksek seviyede tutmak için adımları atıyoruz. Onun için Hatay’daki herkesi sahip olduğumuz altın bileziklere dört elle sarılmaya davet ediyorum. Bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu projelerin güzel şehrimiz Hatay’a hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“UNESCO olarak Hatay’ın başarılı olacağına inanıyoruz”

UNESCO Milli Komite Genel Sekreter Yardımcısı İhsan Tolga Kurucu da Hatay’ın, UNESCO’nun Türkiye’deki görünen yüzlerinden biri olmasının önemli olduğunu vurgulayarak, “2017 yılında Yaratıcı Şehirler Ağı’na katılan Hatay, 2019 yılında Öğrenen Şehirler Ağı’na katıldı. O zamanda yürütülen başarılı süreç bugün de devam ediyor. Hatay’ın yaratıcı ve öğrenen şehir olarak yerel kalkınma planlarına UNESCO’yu dâhil etmesini, kültürün birçok odağını bir araya getirerek bunu endüstriye dökmesini ve tüm bunları yaparken eğitimi sürdürülebilir hale getirmesini olumlu buluyoruz. UNESCO olarak Hatay’ın yaratıcı şehir ağı sürecinde gösterdiği kapsayıcı anlayışı öğrenen şehir sürecinde de sergilemesini bekliyoruz. Hem yaratıcı, hem de öğrenen şehir olarak bu unvanı hak eden dünyada ilk ve tek şehir olan Hatay’ın başarılı olacağına inanıyoruz” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"