Dikkat! Bu hastalık, artık erken yaşlarda görülüyor

Yayınlanma Zamanı : 06 Aralık 2019 Saat: 11:27

Dikkat! Bu hastalık, artık erken yaşlarda görülüyor

İskenderun Gelişim Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akın Çam, Merkez Bankası İskenderun Şubesi personelini ‘Diyabet’ ve tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirdi.

Dünya genelinde diyabetin görülme sıklığının giderek arttığına ve erken yaşlarda görülmeye başladığına dikkatleri çeken Akın Çam, “Yüksek kan şekeri, diyabet hastalığının kontrolsüz olduğu durumlarda birçok ciddi hasara yol açar. Zaman içinde özellikle, kalp, kan damarları, sinir sistemi, böbrek, göz gibi organ ve sistemler etkilenir. Diyabetli hastalarda; aşırı susama, sık idrara çıkma, yorgunluk, kilo kaybı, iştah artışı, bulanık görme, tekrarlayan enfeksiyonlar, ayaklarda-ellerde uyuşma, yaraların geç iyileşmesi görülür. Diyabetten korunmak için; düzenli egzersiz yapın, kilo almaktan kaçının, sigara ve alkol kullanmayın, rafine edilmemiş gıdaları tüketin, fastfood ürünlerden kaçının, asitli içeceklerden ve aromalı meyve sularından kaçının, glisemik indeksi yüksek gıdalardan kaçının, tatlandırıcı kullanmayın” dedi.

Doç. Dr. Akın Çam, sunumun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"