Başkan Tosyalı, 8 aylık icraatlarını anlattı

Yayınlanma Zamanı : 02 Aralık 2019 Saat: 17:08

Başkan Tosyalı, 8 aylık icraatlarını anlattı

İskenderun Belediye Meclisi, 2019 yılının Aralık ayı olağan meclis toplantısında 9 gündem maddesini karara bağladı. İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı’nın başkanlığında gerçekleşen toplantıda, Kent Konseyi kurulması amacıyla ön çalışmalar yapmak üzere Meclis Üyeleri arasından bir çalışma grubu oluşturulması kararlaştırılırken, idarenin Orman Bölge Müdürlüğü’nden C tipi piknik ve mesire yeri olarak kiralanması yapılan yerin mesire yeri vaziyet planına uygun olarak 7 yıl süre ile İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’ne kiraya verilebilmesi yönünde meclis kararının alınması ile ilgili Destek Hizmetleri Müdürlüğü teklifi oybirliğiyle kabul edildi.

 ‘Trafik eski akışına dönecek!’

Gündem dışı konuşmalarda, belediyenin 8 aylık çalışmaları hakkında bilgiler veren Başkan Tosyalı, göreve başladığı günden itibaren sosyal belediyecilik anlayışı ile hareket ettiklerini belirterek, İskenderun’daki trafik akışının eski haline dönüşmesi için girişimlerde bulunduğunu ve HBB Başkanı Lütfü Savaş ile görüştüğünü belirterek, 12 Aralık 2019 tarihinde de bu kararı UKOME toplantısında gündeme taşıyacaklarını ifade etti.

Sahilde 2. Etap düzenleme başlıyor

820 personelle İskenderun’a en iyi hizmeti vermenin gayreti içerisinde olduklarını anlatan Başkan Tosyalı,  iskelede tamamlanan birinci etap çalışmaların ardından, ikinci etap düzenleme projesine başlayacaklarını, müzik adası, fıskiye sistemi ve yeni düzenlemelerle 3 ay içerisinde sahil şeridinde daha da güzel ortamlar oluşturacaklarının müjdesini verdi.

Asfalt ve parke ihalesi 5 Aralık’ta

Cadde ve sokaklarda hummalı bir çalışma içerisinde oldukları belirten Başkan Fatih Tosyalı,” Cadde ve sokaklarımızın kaldırımlarındaki bakım ve onarım çalışmalarının yanısıra, geçtiğimiz haftadan başlamak üzere 650 bin m2 parke yol, 240 bin m3 bordür, 240 bin m2 kaldırım işleri planlanmış ve en kısa zamanda yapımına başlanacaktır.  5 Aralık 2019 tarihinde yapacağımız asfalt ihalesinden sonra 253.586 ton asfalt, 5000 ton binder, 18.666 m3 alt temel mekanik malzeme temin etmiş olacağız. Ve gerekli tüm cadde ve sokaklarda asfaltlama ve yama çalışmalarımız başlayacaktır. Göreve geldiğimiz tarihten itibaren DSİ ile birlikte feyezan kanalının temizliğini gerçekleştirdik. Bu gerek haşere yönünden gerekse görünüm yönünden bölgedeki vatandaşlarımızın beğenisi ile karşılandı ”şeklinde konuştu.

8 ayda 29 milyon borç ödendi

Yenilenmiş Belediye Kültür Sarayı’nın da 3 ay içerisinde faaliyete başlayacağını söyleyen Başkan Tosyalı, görev geldiklerine belediyenin 230 milyon liralık borcu olduğuna dikkat çekerek, bugün itibariyle bu borcun 201 milyona düştüğünü belirtti. ‘Belediyenin 1 lirasına zeval gelsin istemiyorum” diyerek, önemli bir mesaj veren Başkan Tosyalı, yeni stadyum, millet bahçesi ve Şekere Mevkii ve Sakarya Mahallesi civarında şehre bağlantı yolu verilmesi için de  girişimlerinin sürdüğünü söyledi.

Gündemin,

1- İskenderun Kent Konseyinin oluşturulması aşamasında ön çalışmalar yapmak üzere Meclis Üyeleri arasından bir çalışma grubu oluşturulması ile ilgili Özel Kalem Müdürlüğü teklifi, oy birliği ile kabul edildi.

2- % 100 hissesi Belediyemize ait olan İSKENT İskenderun Kent Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin sermaye yapısının güçlendirilebilmesi için Belediyemiz bünyesinde bulunan Sosyal Tesisler, Spor Kompleksleri, Otoparklar v.b. gibi tüm gayrimenkullerimizin sosyal Belediyecilik anlayışı ile etkin işletilebilmesi amacıyla şirketin ana sermeyesine ayni sermaye kapsamında eklenebilmesi ve bununla ilgili iş ve işlemleri yürütmek üzere Belediye Başkanı Mehmet Fatih TOSYALI’ ya yetki verilmesi ile ilgili Destek Hizmetleri Müdürlüğü teklifi,oy çokluğu ile kabul edildi.

3- Muhtesatları Belediyemize ait olan İdaremizce işletilen veya kiraya verilen taşınmazların menkulleriyle birlikte gerek duyulan kısımlarının İta amirince genel bütçe kapsamında belirtilen İdarelere, Özel ve Kamu Hukuku Tüzel kişilerine dahili olduğu kanun hükümlerinin izin verdiği ölçüde belirtilen izinler alınarak Hizmet Projeleri üretmek maksadıyla Belediye Başkanı Mehmet Fatih TOSYALI’ya sözleşme yapmak, protokol imzalamak üzere yetki verilmesi ile ilgili Destek Hizmetleri Müdürlüğü teklifi, oy çokluğu ile kabul edildi.

4- Mülkiyeti Belediyemize ait Frenkçiftliği Mıntıkası 3584 nolu parsel 16.678,81 m² yüzölçümüne sahip olup, parselin üzerindeki yapı muhtesatları ile birlikte belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikli ihtiyaçlarını karşılamak maksadı ile en az 1 yıl ön izin verilmesi ve gerekli izinlerin alınması şartı ile yüzme havuzu, aqua park (spor ve oyun alanları) yapmak amacı ile 19 yıl süre ile sınırlı ayni hak (ittifak hakkı) tahsis edilebilmesi (kurulması) yönünde Meclis kararının alınması ile ilgili Destek Hizmetleri Müdürlüğü teklifi,oy çokluğu ile kabul edildi.

5- Sarıseki Mahallesinde bulunan İdaremizce Orman Bölge Müdürlüğünden C tipi piknik ve mesire yeri olarak kiralanması yapılan yerin mesire yeri vaziyet planına uygun olarak 7 yıl süre ile kiraya verilebilmesi yönünde Meclis kararının alınması ile ilgili Destek Hizmetleri Müdürlüğü teklifi,oy birliği ile kabul edildi.

6- İptal edilen İskenderun Kent Merkezi ve yakın çevresi İmar Planının Nazım İmar Planı doğrultusunda yeniden düzenlenerek yaklaşık 3.250 hektar alanda, 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planına ilişkin hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı teklifi hakkındaki İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi, oy birliğiyle imar komisyonuna havale edildi.

7- Belediyemiz sınırlarında bulunan Orhangazi – Bekbele – Bitişik Mahallesi sınırlarının sınır haritasına göre sınır haritasının onaylanması hakkındaki İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi,oy birliği ile kabul edildi.

8- Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünün Görev, Yetki ve Sorumluluk ile Kuruluş Esaslarını, Çalışma Yöntem ve İlkelerini kapsayan yönetmeliğin meclisce görüşülmesi ile ilgili İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü teklifi,oy birliği ile kabul edildi.

9- Belediyemiz adına başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve diğer bakanlıklar, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile bu konular ile ilgili diğer özel kişi ve kuruluşlarla görüşmeye, her türlü araştırma, geliştirme ve danışmalık hizmeti almaya, Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi hazırlatmaya, bu ve benzeri projeler için mal ve hizmet alımları sözleşmelerini imzalaması maksadıyla Belediye Başkanı Mehmet Fatih TOSYALI’ya yetki verilmesi ile ilgili Fen İşleri Müdürlüğü teklifi, oy birliği ile kabul edildi.

Bir sonraki toplantının 4 Aralık Çarşamba günü saat:15.00’te yapılması kararlaştırıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"