Hatay Ak Parti’den ‘otogar’ satışına fren!

Yayınlanma Zamanı : 22 Ekim 2019 Saat: 14:32

Hatay Ak Parti’den ‘otogar’ satışına fren!

Ak Parti Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından satışa çıkarılan Antakya eski otogarı ile ilgili hem satış işleminin, hem de yürütmenin iptali için idari mahkemeye dava açtı. Otogar satışını memleket meselesi olarak değerlendiren Yeloğlu, ‘Büyükşehir belediyesinin bu alanı satma yetkisi yoktur” diyerek, satış kararına tepki gösterdi.

Satışa çıkarılan alanın memleketin geleceği olduğunu ve memleketin geleceğinin satılmaması gerektiğini ifade eden Yeloğlu, “Büyükşehir belediyesi 107 dönümden dokuz buçukluk yeri cımbızla çekip satmaya kalkıyor. Eğer büyükşehir belediyesi burayı satarsa, bu alan içerisinde istediği projeyi yapmakta aciz kalacaktır. Büyükşehir belediyesinin bu alanı satma yetkisi de yoktur. Belediyenin bu alanı satması için meclisten parsel bazlı satış kararını çıkarması lazımdır. Belediyenin bir parseli satabilmesi için parsel numarası belirtilerek bir satış kararının çıkması lazım. Böyle bir karar otogar için yoktur. Memleketimizin geleceği satılmak isteniyor. Büyükşehir Belediyesi ilk iş olarak bu 107 dönümlük alanı projelendirmelidir. Aksi halde birileri burayı almaya kalkıyorsa burada adrese teslim bir satış şüphesi doğar” dedi.

Satışa çıkarılan alanın şehre en fazla canlılık verecek yer olduğunu söyleyen Başkan Yeloğlu, “Eski otogarın yeri yaklaşık dokuz buçuk dönümlük bir yer. 2004-2009 yılları arasında belediye başkanlığı görevini yaptığım dönemde Antakya’da koruma amaçlı imar planını yaptırmıştım. Maalesef o plan bir türlü uygulanmadı gitti. Eski otogarın bulunduğu alan şehir için bir utanç bölgesi haline gelmiştir. Bu alan için bir proje yapılsa hem kentin ihtiyacı olan sosyal teknik donanımlar yapılabilir. Hem de oradaki işyeri sahiplerine daha uygun şartlarda ticaretini yapabilecekleri mekânlar sunulabilir. Hem de şehrin şiddetle ihtiyacı olan meydanlar ve yeşil alanlar elde edilebilir. Şehir merkezinde meydanı yok etmek kolay ama bir meydan oluşturmak neredeyse imkansız. Elimizde hazır imkanlar var. Otogarı taşımışız, sebze haline yer ayırmışız. Ama ortada yapılmış hiçbir şey yok. Lütfü Savaş’ın ilk belediye başkanlığı döneminde çok rahatlıkla o bölgenin kentsel dönüşümü sağlanabilirdi. Burada bizim amacımız; kimsenin ocağını yıkmak değil. Şimdi yapılması gereken kimseyi üzmeden, kimseyi kırmadan bu bahsettiğimiz özel proje alanını da projelendirilip orada kentsel dönüşümün sağlanması lazım. Hem esnafların işleri çok daha rahat görülürdü. Hem de ilçede bulunan vatandaşlarımızın daha iyi bir şehre sahip olmaları sağlanırdı. Burası şehre en fazla canlılık verecek yer. Turizm kenti diyoruz, tarihi ve sit alanlarını koruyalım diyoruz. Bu alana turistlerin daha iyi alışveriş yapacağı ve şehir halkının dinleneceği bir yer yapılabilir. AK Parti il başkanı olarak buna karşı çıkmamızın yeri ayrı ama bu memleket meselesidir. Bu AK Parti, CHP, Alevi-Sünni meselesi değil. Bu memlekette yaşayan her bireyin meselesidir. Bu bilinçle etrafımızı aydınlatalım. Bu işin mutlaka engellenmesi gerekiyor. Biz idari mahkemeye dava açıyoruz. Hem işlemin iptali hem de yürütmenin durdurulması için” dedi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

error: \"İnternet sitemizde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı İmtiyaz Sahibi’ne aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.\"